- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKiedy można rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

    Kiedy można rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

    Sposoby rozwiązania umowy o pracę

    Regulacje kodeksu pracy określają katalog, w którym zostały wymienione sposoby rozwiązania umowy o pracę. W myśl art. 30 kodeksu pracy, umowa o pracę rozwiązuje się:

    • na mocy porozumienia stron,
    • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem)
    • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
    • z upływem czasu, na który była zawarta,
    • z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

    Poniżej przedstawię zagadnienia związane z rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron.


    Czy każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron?

    Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, który z powyżej wymienionych powyżej sposobów rozwiązania umowy o pracę może być zastosowany do konkretnego rodzaju umowy. Przy czym warto wiedzieć, że rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron można wykorzystać względem wszystkich rodzajów umowy o pracę. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na mocy porozumienia stron można rozwiązać umowę również w przypadku kobiet w ciąży lub działaczy związkowych. Co więcej, należy wskazać, że stosunek pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą można rozwiązać na mocy porozumienia stron praktycznie w każdym czasie trwania umowy – z pominięciem obowiązujących terminów i okresów wypowiedzenia.


    Co to jest rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron?

    Porozumienie stron to umowa, która rozwiązuje stosunek pracy zawarty pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. Umowa ta może być zawarta w każdej formie (przepisy kodeksu pracy nie wymagają szczególnej formy do dokonania tej czynności prawnej) oraz jak już zostało wspomniane w każdym momencie trwania umowy o pracę. Warto wiedzieć, że Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 sierpnia 1997 r. (I PKN 232/97) wskazał, iż umowę o pracę na czas określony można rozwiązać na mocy porozumienia stron przez czynności konkludentne. Oznacza to, że rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron może zostać dokonane za pomocą czynności dorozumianych, za pośrednictwem których może zostać złożone oświadczenie woli.


    Czy pracownik może żądać rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron?

    Przede wszystkim należy wskazać, że umowa o pracę może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron z inicjatywy zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Nie ma przy tym żadnego znaczenia czy to właśnie pracownik, czy też pracodawca wystąpił z taką propozycją.


    Przyczyna rozwiązania umowy pracę na mocy porozumienia stron

    Dodatkowo, w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron nie ma również znaczenia przyczyna, przez którą strony zadecydowały o rozwiązaniu stosunku pracy. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku gdy przyczyna nie dotyczy pracownika, to zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, gdy zostaną spełnione także inne przesłanki, to będą miały zastosowanie właśnie regulacje tej ustawy.


    Podstawa prawna:
    art. 30, ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U.1998.21.94 j.t.),
    art. 1, art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.2003.90.844).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE