- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKoniec z wysokim zasiłkiem macierzyńskim dla przedsiębiorczych kobiet

    Koniec z wysokim zasiłkiem macierzyńskim dla przedsiębiorczych kobiet

    Obecnie, prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje tylko przedsiębiorcom, którzy podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czyli opłacają składkę chorobową. Ma mocy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa , ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

    • po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
    • po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
       

    Powyższy obowiązek nie dotyczy prawa do zasiłku macierzyńskiego. W tym bowiem przypadku, ustawodawca nie przewidział tzw. ustawowego okresu wyczekiwania. W związku z tym zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami – w celu otrzymania wysokiego zasiłku macierzyńskiego wystarczające jest terminowe opłacenie tylko jednej składki. Jeżeli zatem kobieta zarejestruje działalność gospodarczą co najmniej na miesiąc przed porodem i zapłaci obowiązkowe składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i dobrowolną chorobową od maksymalnej podstawy wymiaru jaką może zadeklarować to po urodzeniu dziecka może nawet przez rok pobierać zasiłek macierzyński, równocześnie pracując.


    No chyba, że…

    Kobiety, które korzystają z jeszcze obowiązującej luki prawnej muszą się jednak liczyć również z tym, że zasiłku mogą wcale nie otrzymać. Kiedy tak się stanie? Wystarczy, że kobieta prowadząca działalność gospodarczą nieterminowo złożyć zgłoszenie, zaniedba złożenia odpowiednich dokumentów w określonym czasie lub opłaci należną składkę po terminie, nie mówiąc już o nie planowanym – wcześniejszym porodzie…


    Zmiany w prawie do uzyskania zasiłku macierzyńskiego

    Nowe przepisy, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. mają wykluczyć sytuację, w której wystarczy jednorazowo opłacić maksymalną składkę ZUS, aby być uprawnionym do pobierania wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z tymi przepisami zmianie ulegną przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru świadczeń, w sytuacji, gdy wniosek o ich przyznanie będzie poprzedzał obiektywnie krótki okres zasiłkowy (np. 2 miesięczny). Oczywiście dalej będzie można otrzymać bardzo wysoki zasiłek macierzyński – jednak na innych zasadach: kobieta prowadząca działalność gospodarczą będzie musiała opłacać składki ZUS co najmniej co najmniej przez rok także od maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podkreślenia wymaga, że na początku będzie jej przysługiwał zasiłek jedynie w minimalnej wysokości, ale będzie on sukcesywnie powiększony o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przypadający przed nabyciem prawa do świadczenia. Natomiast jeżeli okres ubezpieczenia będzie krótszy, to równocześnie należy liczyć się z tym, że zasiłek macierzyński również będzie odpowiednio niższy.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE