- Reklama -
niedziela, 21 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJakie uprawnienia przysługują niepełnosprawnym pracownikom?

    Jakie uprawnienia przysługują niepełnosprawnym pracownikom?

    Czas pracy niepełnosprawnego pracownika

    Należy pamiętać, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jeżeli jednak niepełnosprawny pracownik posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, jego czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. W chwili obecnej jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy. Natomiast od 10 lipca 2014r., na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013r., sygn. akt K 17/11 (Dz. U. z 2013r., poz. 791), skrócone normy czasu dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym będą stosowane bez konieczności dostarczania dodatkowego zaświadczenia lekarskiego. Trybunał uznał bowiem, że uzależnienie stosowania skróconego wymiaru czasu pracy wobec niepełnosprawnych, zaliczonych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, od uzyskania zaświadczenia lekarskiego, jest niezgodne z art. 2 w związku z art. 69 Konstytucji. W celu realizacji tego wyroku w dniu 27 maja 2014r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji. Warto także wiedzieć, że obniżenie wymiaru czasu pracy dla niepełnosprawnego pracownika nie wiąże się z obniżeniem wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Osoba niepełnosprawna nie może być rówgież zatrudniana w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Trzeba mieć na uwadze, że tych ograniczeń nie stosuje się jednak do pracowników zatrudnionych w ochronie mienia oraz w przypadku, gdy lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyrazi na to zgodę.

    Prawo do dodatkowego urlopu

    Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Co istotne, prawo do pierwszego urlopu dodatkowego niepełnosprawny pracownik nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu, w którym zaliczono go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jeżeli jednak ma on prawo do dodatkowego urlopu na podstawie innych przepisów, wówczas dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności mu nie przysługuje. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wymiar urlopu dodatkowego przysługującego na podstawie odrębnych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych.

    Płatne zwolnienia od pracy

    Warto wiedzieć, że pracownikowi o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Takie zwolnienie należy się tylko raz w roku, w wymiarze do 21 dni roboczych. Uczestnictwo w turnusie następuje na wniosek lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna. Niepełnosprawny pracownik ma także prawo do zwolnienia od pracy na wykonanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeśli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Warto wiedzieć, że wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy na czas turnusu rehabilitacyjnego lub wykonania badań specjalistycznych oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Podstawą wypłaty wynagrodzenia za zwolnienie od pracy, udzielone na czas uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. jest przedłożony pracodawcy dokument, wystawiony przez organizatora turnusu i potwierdzający ten pobyt.

    Dodatkowa przerwa w pracy

    Każda osoba niepełnosprawna ma też prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Co ważne, dodatkowa przerwa przysługuje niezależnie od przerwy w pracy określonej w Kodeksie pracy. Jeżeli więc dobowy wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego wynosi co najmniej 6 godzin, ma on prawo do 30 min. przerwy tj. 15 min. na podstawie Kodeksu pracy i 15 min. na podstawie przedmiotowej ustawy.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE