- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWypowiedzenie umowy o pracę

    Wypowiedzenie umowy o pracę

    Wypowiedzenie umowy

    Wypowiedzenie to oświadczenie pracownika lub pracodawcy o rozwiązaniu umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Oświadczenie to musi spełniać szereg wymogów. Oświadczenie każdej ze stron powinno zostać złożone na piśmie i podpisane. Wypowiedzenie składane przez pracodawcę umowy na czas nieokreślony powinno zawierać przyczynę rozwiązania umowy oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Niepodanie przyczyny lub podanie jej w sposób niewłaściwy stanowi naruszenie prawa i uprawnia pracownika do dochodzenia odszkodowania (por. wyrok SA w Warszawie z 09.01.2004 r., III APa 139/03).

     

     

    Wypowiedzenie można przesłać listem poleconym. Wówczas to data odebrania listu, będzie początkiem biegu okresu wypowiedzenia, gdyż decydujący jest fakt, że druga strona mogła zapoznać się z treścią wypowiedzenia. Dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej stwarza domniemanie faktyczne, że pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia. Oznacza to przerzucenie ciężaru dowodu na pracownika, wówczas pracownik musi udowodnić, że nie miał możliwości poznania treści wypowiedzenia, nie zaś pracodawca, że prawidłowo doręczył wypowiedzenie pracownikowi (por. wyrok SN z 5.10.2005 r., sygn. akt I PK 37/05).

     

     

    Wypowiedzenie zależne od rodzaju umowy

    W zależności od rodzaju umowy i czasu jej trwania różny jest okres wypowiedzenia, długość okresu wypowiedzenia może również być modyfikowana postanowieniami umowy o pracę. Jednakże, postanowienia umowne nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż zapisy Kodeksu Pracy, są wtedy nieważne a w ich miejsce z mocy prawa wchodzą przepisy prawa pracy.

     

     

    Nie każdą umowę można wypowiedzieć i nie względem każdego pracownika na takich samych warunkach. Umowa na czas określony oraz umowa na czas wykonania określonej pracy z zasady nie podlegają wypowiedzeniu. W umowie na czas określony zawartej na okres powyżej 6 miesięcy strony mogą zawrzeć klauzulę o możliwości rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Klauzulę taką można również dodać w trakcie trwania umowy.

     

     

    Pamiętaj! Zarówno umowa na czas określony, jak i umowa na czas wykonania określonej pracy może zostać wyjątkowo rozwiązana:

    • za 2 tygodniowym wypowiedzeniem w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
    • za 2 tygodniowym wypowiedzeniem w ramach zwolnień grupowych;

     

    Długość okresu wypowiedzenia

    Rodzaj umowy

    Okres wypowiedzenia

    Umowa na okres próbny

    Zależy od okresu trwania umowy i wynosi:

    – 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

    – 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

    – 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

    Umowa na czas określony

    W sytuacjach, kiedy możliwe jest jej wypowiedzenie – 2 tygodnie.

    Umowa na czas nieokreślony

    Zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

    – 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

    – 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

    – 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

    Umowa na zastępstwo

    3 dni robocze.

    Umowa na czas wykonania określonej pracy

    W sytuacjach, kiedy możliwe jest jej wypowiedzenie – 2 tygodnie.

     

     

    Urlop na czas wypowiedzenia

    W okresie wypowiedzenia pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Pracownik jest zobowiązany urlop wykorzystać we wskazanym przez pracodawcę terminie. Ponadto pracodawca może w okresie wypowiedzenia zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

     

     

    Zwolnienie na poszukiwanie pracy

    Jeżeli wypowiedzenie złożył pracodawca, pracownik w okresie wypowiedzenia wynoszącym nie mniej niż 2 tygodnie ma prawo do płatnego zwolnienia na poszukiwanie pracy. Wymiar zwolnienia zależny jest okresu wypowiedzenia.

    Ilość dni:

    Okres wypowiedzenia

    2 dni robocze

    Okres wypowiedzenia 2 tygodnie lub 1 miesiąc

     

    3 dni robocze

    Okres wypowiedzenia 3 miesiące

     

     

     

    Podstawa prawna:

    1.    Kodeks Pracy z dnia 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 141);

    2.    Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z dnia 13 marca 2003 r. (Dz. U. Nr. 90, poz. 844);

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE