- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrzejście na emeryturę – dylemat emerytura czy etat?

    Przejście na emeryturę – dylemat emerytura czy etat?

    Od 8 stycznia 2009 roku można było łączyć pobieranie emerytury z pracą zarobkową bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. Obecnie zgodnie z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury ulega zawieszeniu stosunku do osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, u którego były zatrudnione bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury. Zmiana ta dotyczy wszystkich emerytów niezależnie od osiąganego przychodu ani wieku, w którym nabyli prawo do emerytury.

    Na skutek nowelizacji osoba aktywna zawodowo w wieku emerytalnym, aby uzyskać świadczenie emerytalne będzie musiała rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą choćby na 1 dzień. Dopiero, jeśli zostanie ponownie zatrudniona lub zatrudni się u innego pracodawcy, będzie mogła pobierać świadczenie i zarabiać bez ograniczeń.

     

     

    Pracujący emeryci do końca września 2011 r. mają czas na podjęcie decyzji, czy zamierzają żyć z pensji, czy z emerytury. Jeśli nie rozwiążą stosunku pracy i wybiorą pensję, ZUS zawiesi im emeryturę. Pobrane świadczenia emerytalne nie będą podlegały zwrotowi.

    Uzasadnienie projektu ustawy wskazuje m.in. że: celem wprowadzania powyższych zapisów jest zachęcenie osób spełniających warunki do uzyskania emerytury do opóźnienia decyzji o przejściu na emeryturę i kontynuowanie zatrudnienia w macierzystym zakładzie pracy. (…) Przyjęcie proponowanej regulacji będzie oznaczało, że to pracownik i pracodawca solidarnie podejmą decyzję, czy pracownik, który uzyskał prawo do emerytury, powinien kontynuować zatrudnienie. Wprowadzone rozwiązanie to ok. 700 mln złotych oszczędności dla budżetu rocznie.

     

     

    ZUS rozesłał listy informacyjne do osób, które nabyły prawo do emerytury między 8 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2010 r., a pracownicy, którzy obecnie chcą rozpocząć pobieranie emerytury, rozważają rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy.

    Prezydent Bronisław Komorowski, który podpisał tę nowelizację, zapowiedział inicjatywę ustawodawczą. Zgodnie z projektem prezydenckim osoby, którym prawo do emerytury zostanie zawieszone w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy do 30 września 2011 r., będą mogły – po spełnieniu określonych warunków – starać się o ponowne ustalenie wysokości emerytury. Powstał również poselski projekt zmiany dopiero co znowelizowanych przepisów, który proponuje powrót do stanu sprzed 1 stycznia 2011 r., kiedy to pracownik mógł rozpocząć pobieranie emerytury bez konieczności rozwiązywania dotychczasowego stosunku pracy. Projekt zakłada usunięcie art. 103a z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Czekają nas więc prawdopodobnie w tym zakresie kolejne zmiany.

     

    Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118).

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE