- Reklama -
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOświadczenie pracownika o zachowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa

    Oświadczenie pracownika o zachowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa

    Zgodnie z treścią art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

    Informacja staje się "tajemnicą", kiedy przedsiębiorca przejawia wolę zachowania jej jako niepoznawalnej dla osób trzecich. Nie traci natomiast swojego charakteru przez to, że wie o niej pewne ograniczone grono osób zobowiązanych do dyskrecji (np. pracownicy przedsiębiorstwa). Pozostanie określonych informacji tajemnicą przedsiębiorstwa wymaga, aby przedsiębiorca podjął działania zmierzające do wyeliminowania możliwości ich dotarcia do osób trzecich w normalnym toku zdarzeń, bez konieczności podejmowania szczególnych starań. Wśród tych działań wymienia się konieczność poinformowania pracownika o poufnym charakterze wiedzy, techniki, urządzenia. Nie oznacza to jednak, że osoby, które przypadkowo weszły w posiadanie danej informacji, są zwolnione z obowiązku zachowania tajemnicy. Tajemnicę przedsiębiorstwa należy przy tym odróżnić od specjalistycznej wiedzy, chociaż granica pomiędzy taką wiedzą dostępną określonemu kręgowi osób a tajemnicą jest nieostra.

    Składanie oświadczeń woli w przedmiocie utrzymania tajemnicy przedsiębiorstwa przez zatrudnionych nie jest tak naprawdę konieczne. Z drugiej strony takie pisma są w praktyce wykorzystywane w sporych ilościach – jeżeli bowiem dojdzie do naruszenia omawianego obowiązku, pracodawca łatwiej będzie mógł udowodnić przed sądem swoje racje, co w ostateczności pozwoli mu wygrać całą sprawę (i otrzymać należne odszkodowanie od nieuczciwego pracownika). W związku z tym składanie omawianych oświadczeń woli jest w polskich realiach prawa pracy w zasadzie powszechne.

    Pojawia się zatem pytanie – jak poprawnie sporządzić takie oświadczenie, aby chroniony był nie tylko pracodawca, ale także i sam pracownik. Nie może być bowiem tak, że oświadczenie będzie ujęte zbyt szeroko, a co za tym idzie odpowiedzialność pracownika będzie powiększona (i z reguły dla niego niekorzystna). Pomocny w tej sprawie będzie kreator dokumentów www.legalus.pl Tam bez problemu sporządzimy potrzebne nam oświadczenie, zyskując przy tym sporo czasu i zaoszczędzając pieniądze – system prowadzi nas krok po kroku przy wypełnianiu oświadczenia, nie ma więc mowy o jakiejkolwiek pomyłce. Jednocześnie zyskujemy gwarancję, że nasz dokument będzie odpowiadał wymogom prawnym.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE