- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaUmowypracowniczeWypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

    Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

    Wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony może dokonać zarówno pracownik jak i pracodawca. Wypowiedzenie musi także przybrać formę pisemną. Pamiętajmy jednak, że na pracodawcy ciążą w tym przypadku większe obowiązki, niż na zatrudnionym. Każdy szef musi bowiem podać prawdziwą i jasną przyczynę zwolnienia pracownika. Dodatkowo o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

     Wypowiadasz umowę zawartą na czas nieokreślony? BEZPŁATNIE stwórz dokument w Legalusie! »

    Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

    • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
    • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
    • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

    Do powyższego okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 KP, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, a jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy – 3 miesiące. Oczywiście strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia jednak trybu rozwiązania umowy o pracę.

    W praktyce wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, czy to przez pracownika czy pracodawcę, może okazać się trudnym zadaniem. Jeżeli oświadczenie woli w tym przedmiocie będzie skonstruowane niepoprawnie, to pomimo iż wypowiedzenie będzie miało faktycznie miejsce, a stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu, to druga strona będzie mogła skierować sprawę na drogę sądową i żądać wykonania przysługujących jej praw (np. przywrócenie do pracy, wypłata odszkodowania). Rzetelne sporządzenie wypowiedzenia jest zatem kluczową kwestią tak dla zatrudnionego, jak i zatrudniającego. Może nam pomóc w tym system generujący prawidłowe i zgodne z prawem oświadczenia woli związane z rozwiązywaniem stosunków pracy w omawianym trybie – Legalus. Dzięki programowi będziemy w stanie zupełnie bezpłatnie i samodzielnie przygotować prawidłowe wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony. Dodatkowym atutem jest szybkość i prostota w tworzeniu interesującego nas dokumentu. Program krok po kroku pokaże nam, co powinno znaleźć się w oświadczeniu, sami musimy tylko przygotować dane pracownika, pracodawcy oraz wypowiadaną umowę o pracę.

    BEZPŁATNIE stwórz wypowiedzenie w Legalusie! »

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE