- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUbezpieczenie dla osób pracujących na terenie Niemiec

    Ubezpieczenie dla osób pracujących na terenie Niemiec

    Osoba, która podejmuje działalność zawodową na terytorium Niemiec od dnia rozpoczęcia pracy będzie podlegała ustawodawstwu niemieckiemu w zakresie zabezpieczenia społecznego. Osoba taka powinna odprowadzać wszystkie składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne do systemu niemieckiego. Dzięki temu nabędzie uprawnienia do świadczeń – w tym rzeczowych świadczeń zdrowotnych przysługujących niemieckim ubezpieczonym.

     

     

    W przypadku zmiany ustawodawstwa polskiego na niemieckie, trzeba pamiętać o tym, aby nie dopuścić do sytuacji, w której składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne byłyby odprowadzane jednocześnie do dwóch systemów ubezpieczeniowych. Odnosi się to także do sytuacji pracownika przygranicznego, który zamieszkuje na terytorium Polski, a pracę wykonuje na terytorium Niemiec.

     

    Osoba, która jest ubezpieczona w Niemczech, a zamieszkująca na terenie Polski – w celu zapewnienia sobie prawa do rzeczowych świadczeń zdrowotnych w Polsce powinna uzyskać od niemieckiej instytucji właściwej, czyli od jednej z niemieckich kas chorych dokument przenośny S1. Dokument ten należy zarejestrować w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce. Po jego zarejestrowaniu wydane zostanie tzw. Poświadczenie, na podstawie, którego przysługuje pełny zakres świadczeń opieki zdrowotnej, jaki przewidziany jest w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

     

    W przypadku czasowego pobytu na terytorium Polski osoba ubezpieczona w Niemczech powinna się zaopatrzyć przed wyjazdem w niemieckiej kasie chorych w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na podstawie niemieckiej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, osobie podlegającej niemieckiemu ustawodawstwu przysługiwać będzie w Polsce prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wyłącznie w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia biorąc pod uwagę charakter świadczeń oraz planowany czas pobytu.

     

    Ponadto, osoba, która jest ubezpieczona w Niemczech, a mająca członków rodziny zamieszkujących na terenie Polski powinna dodatkowo wystąpić do niemieckiej kasy chorych o wydanie dla nich dokumentu przenośnego S1 uprawniającego do świadczeń opieki zdrowotnych na terenie Polski. Jednakże należy podkreślić, iż jest to możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, gdy członkowie rodziny nie posiadają w Polsce własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

     

    www.SerwisPrawa.pl 
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE