- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWypadek w drodze do pracy i z pracy

    Wypadek w drodze do pracy i z pracy

    Przy czym, za drogę do pracy lub z pracy uważa się, oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu, drogę do miejsca lub z miejsca:
    • innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
    • zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych;
    • zwykłego spożywania posiłków;
    • odbywania nauki lub studiów.
    Warto podkreślić, że wskazana w definicji droga, nie jest wyłącznie drogą publiczną. Drogą może być również np. ścieżka prowadząca przez teren prywatny, która należy do osoby poszkodowanej lub np. klatka schodowa na zewnątrz mieszkania. W orzecznictwie sądowym można wyszukać różne poglądy na temat drogi do pracy i z pracy. Przykładowo, Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 28 października 1993 r. (sygn. akt: III AUr 320/93a) orzekł, że „droga do pracy rozpoczyna się w miejscu zamieszkania z chwilą wyjścia z domu, a kończy się z chwilą przybycia do miejsca świadczenia pracy.”

    Z zawartej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych definicji wypadku w drodze do pracy i z pracy można wywodzić, że nie jest traktowany jako droga z pracy odcinek między miejscem pracy a miejscem załatwiania prywatnej sprawy w sytuacji, gdy nastąpi powrót do pracy, po załatwieniu sprawy. Jest to droga odbywana w czasie przerwy w świadczeniu pracy. Z kolei o drodze z pracy do domu można mówić w przypadku, gdy będzie miało miejsce wcześniejsze wyjście z pracy z zamiarem załatwienia sprawy prywatnej, ale bez powrotu do pracy. Przerwa w drodze do domu może być w tym przypadku potraktowana jako „życiowo uzasadniona”.

    Jako droga z pracy do domu może być potraktowana także droga na obiad np. do domu lub innego miejsca – w czasie regulaminowej przerwy na spożycie posiłku. W takiej sytuacji, droga powrotna będzie drogą z domu do pracy.

    Ponadto, należy podkreślić, że w orzecznictwie sądowym utrwalony został pogląd, że wypadek podczas pobytu w podróży służbowej przy pokonywaniu drogi między miejscem wykonywania pracy a miejscem zakwaterowania jest wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE