- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUrlop okolicznościowy

    Urlop okolicznościowy

    Komu przysługuje urlop okolicznościowy?

    Zgodnie z art. 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.) pracodawca jest zobligowany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

    • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
    • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

    Należy pamiętać o tym, że pracodawca nie może udzielić urlopu okolicznościowego z własnej inicjatywy. To pracownik musi zwrócić się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Pozytywne rozpatrzenie wniosku pracownika nie zależy od dobrej woli przełożonego. Za czas zwolnienia od pracy na podstawie urlopu okolicznościowego, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o urlop okolicznościowy
    przejdź do formularza »

    Kiedy wykorzystać przysługujący urlop okolicznościowy?

    Z prawa do urlopu nie trzeba korzystać od razu w dniu danego wydarzenia, czyli np. w dniu ślubu. W sytuacji, gdy pracownik jest uprawniony do 2 dni urlopu okolicznościowego, to nie ma obowiązku wykorzystania ich dzień po dniu. Pracownik może wnioskować o przyznanie dni wolnych razem lub osobno. Jednakże należy wziąć pod uwagę, iż warunkiem jest, aby czas ten był powiązany z danym wydarzeniem, czyli np. dniem ślubu. Oznacza to, że należy wykorzystać przysługujący urlop okolicznościowy w możliwie bliskim terminie od wystąpienia okoliczności, na podstawie których wnioskuje się o urlop. Na przykład, w przypadku ślubu może to być okres przygotowań do uroczystości lub dzień po weselu. W przypadku narodzin dziecka dni wolne można przeznaczyć np. na przywiezienie dziecka ze szpitala do domu, bądź załatwienie formalności w urzędzie stanu cywilnego.

    W sytuacji, gdy pracodawca zażąda, aby dostarczyć mu dokument uprawniający pracownika do zwolnienia okolicznościowego – należy go dostarczyć. Jednakże zważywszy na to, że niektóre zaświadczenia wydawane są po pewnym czasie po zaistnieniu zdarzenia, wnioskując o urlop, można jedynie zobligować się do późniejszego ich przedstawienia. Dokumentem takim jest:

    • odpis skróconego aktu urodzenia dziecka,
    • odpis aktu małżeństwa,
    • odpis aktu zgonu.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE