- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRodzina zastępcza, a urlop macierzyński

    Rodzina zastępcza, a urlop macierzyński

    Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego dla osoby, która przyjęła dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza wynosi:

    • 20 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka
    • 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci,
    • 33 tygodnie w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie trojga dzieci,
    • 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie czworga dzieci,
    • 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci.
      – jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego np. ze względów zdrowotnych – 10 roku życia.

    Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego kończy się z chwilą osiągnięcia przez dziecko wskazanego wieku – co oczywiście spowoduje jego odpowiednie skrócenie. Jednakże zgodnie z art. 183 § 2 kodeksu pracy, jeżeli pracownik przyjął dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, ma prawo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze do 9 tygodni.


    PRZYKŁAD
    W sytuacji, gdy przyjęcie na wychowanie dziecka nastąpiło 5 tygodni przed ukończeniem przez dziecko 7 roku życia, wówczas 4 z przysługujących 9 tygodni urlopu wykorzystuje się do dnia siódmych urodzin dziecko, a pozostałe 4 tygodnie wykorzystuje się po przekroczeniu tej granicy wieku.

    Prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego
    Po wykorzystaniu urlopu podstawowego pracownik może – na mocy art. 183 § 3 kodeksu pracy – skorzystać z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, w wymiarze:
    – do 6 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
    – do 8 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie dwojga i więcej dzieci
    – do 3 tygodni – w sytuacji przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku tuż przed ukończeniem 7 lub 10 roku życia, jeżeli z tego powodu nie ma możliwości wykorzystania pełnego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

    Ponadto, zgodnie z art. 29. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, osobie, która przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia lub osobie, która przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia – przez czas trwania tych urlopów przysługuje zasiłek macierzyński.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE