Jesteś tutaj:
Prawo pracy
06.11.2013 - Autor zewnętrzny
Kliknij, aby ocenić:
 
5/5
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Jak zadbać o zdrowie pracowników?

W interesie każdego pracodawcy leży to, aby zatroszczyć się odpowiednio o zdrowie swoich pracowników. Dlaczego to takie istotne? Od ich sprawności zależy przecież prawidłowe funkcjonowanie firmy oraz jej zyski. To z kolei ma ogromny wpływ na dalszy jej rozwój i przyszłość. Zobacz, w jaki sposób dokonać tego w prostych czterech krokach.

Bezpieczne i komfortowe miejsce pracy

Po pierwsze, od komfortu w miejscu pracy (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), zależy w głównej mierze wydajność pracownika. Dlatego też w gestii pracodawcy leży stworzenie wszystkim zatrudnianym przez niego osobom odpowiednio wyposażonych stanowisk pracy. Należy przy tym zadbać, aby narzędzia pracy były w pełni sprawne i nie zagrażały tym samym bezpieczeństwu pracownika. Ponadto obowiązkiem każdej firmy jest zaznajomienie swoich pracowników z podstawowymi zasadami BHP. Od tego może zależeć nie tylko ich zdrowie, ale również życie. Szczególnie, gdy mają do czynienia z mechanicznymi narzędziami czy urządzeniami elektrycznymi.

 

Regularna kontrola stanu zdrowia

Po drugie, systematycznie wysyłajmy pracowników na badania kontrolne. Pozwalają one nie tylko na szybkie sprawdzenie ich stanu zdrowia, ale przede wszystkim stanowią skuteczną profilaktykę zdrowotną, która skutkuje mniejszą liczbą zwolnień lekarskich lub znacznym skróceniem ich trwania. Niestety często bywa tak, że warunki pracy mogą stanowić zagrożenie na przykład dla słuchu, wzroku czy kręgosłupa pracownika. Regularne badania wymuszają więc lepsze dbanie o własne zdrowie, a pracodawcę chronią przed nagłymi i długimi absencjami pracowników. Pełny zakres opieki medycznej w tym zakresie oferuje na przykład ENEL-MED, którego misja opiera się na wspieraniu firm w kompleksowym dbaniu o zdrowie i kondycję ich pracowników.

 

Dbałość o specjalne potrzeby pracowników

Po trzecie, koniecznie zadbajmy o potrzeby i przyjazne warunki pracy naszych pracowników – to się opłaca! Jeśli pracownik spędza wiele godzin przed komputerem, warto sfinansować mu specjalne ochronne okulary lub zadbać o filtry na monitor w celu ochrony jego wzroku. W wielu wypadkach taki sprzęt jest refinansowany. W przypadku, gdy pracownik spędza długi czas w jednej pozycji – siedzącej czy stojącej – należy wprowadzić obowiązkowe przerwy, aby nie dochodziło do poważniejszych problemów zdrowotnych, a tym samym do częstych zwolnień lekarskich. Ponadto jeśli jest taka możliwość, dobrze jest również zadbać o dietę pracowników, udostępniając im firmowy bar, serwujący głównie zdrowe i pożywne posiłki w trakcie pracy.

 

Kompleksowa ochrona zdrowia

W końcu po czwarte, sięgajmy po gotowe rozwiązania. Umożliwiając pracownikom dostęp do prywatnych usług medycznych, firma zapewnia im swobodny dostęp do opieki lekarskiej oraz wielu specjalistycznych badań, bez konieczności stania w wielotygodniowych kolejkach. W przypadku choroby, pracownik ma zapewnioną kompleksową obsługę, co skraca czas wszystkich badań oraz leczenia. Tym samym może szybciej powrócić do pracy. Nie trzeba dodawać, że takie rozwiązania działają na nich również motywująco oraz obniżają poziom stresu, związanego z absencją chorobową. Dużym doświadczeniem oraz atrakcyjną ofertą dla pracodawców dysponuje na przykład Centrum Medyczne ENEL-MED, które abonamenty medyczne i opiekę dopasowuje do określonych potrzeb i oczekiwań firmy.


Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian