- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseDopłaty do wynagrodzeń

    Dopłaty do wynagrodzeń

    Cele ustawy

    Jak podkreślają projektodawcy, celem w/w ustawy jest wprowadzenie rozwiązań wspierających zatrudnienie bezpośrednią pomocą finansową na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami przez przedsiębiorców, u których przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz określenie zasad dofinansowania z Funduszu Pracy kosztów szkolenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. 

    Wsparcie dla przedsiębiorców

    Przedsiębiorca będzie miał możliwość skorzystać z instytucji przestoju ekonomicznego oraz możliwości obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy wraz z obniżeniem wynagrodzenia za pracę, bez konieczności dokonywania tzw. wypowiedzenia zmieniającego w trybie art. 42§1-3 Kodeksu pracy. Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy pracodawca będzie musiał ustalić w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. W przypadku, gdy takie organizacje nie działają w danej firmie, powinien on uzgodnić treść porozumienia z organizacjami reprezentatywnymi lub z przedstawicielami pracowników. Ustawa przewiduje następujące tytuły wypłat dla przedsiębiorcy występującego z wnioskiem o przyznanie finansowanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) świadczeń na rzecz  ochrony miejsc pracy:

    – świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego,

    – świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu  obniżenia wymiaru czasu pracy,

    – środki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy.

    Kto będzie mógł skorzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie?

    Z rozwiązań przewidzianych w nowej regulacji będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który: 

    – osiągnął spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym, łącznie nie mniej niż o 15 %, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu 6 kolejnych miesięcy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, finansowanych z FGŚP, do łącznych obrotów z analogicznych 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy przed okresem 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku,

    – nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Pracy,

    – nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia jego upadłości, 

    – przedłoży plan spłaty zadłużenia wraz z wnioskiem w sprawie układu ratalnego.

    Wniosek o przyznanie świadczeń

    Wniosek o przyznanie świadczeń z FGŚP należy złożyć do marszałka województwa, który będzie weryfikował poprawność i kompletność złożonej dokumentacji. Świadczenia mają zostać udzielane maksymalnie na 6 miesięcy. Środki z FGŚP będą przekazywane na rachunek przedsiębiorcy po zawarciu umowy o wypłatę świadczeń i złożeniu wykazu pracowników uprawnionych do pomocy. 

    Pomoc z Funduszu Pracy

    Oprócz w/w środków przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dodatkową pomocą z Funduszu Pracy w postaci środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. O dofinansowanie w wysokości 80%. kosztów szkolenia podjętego przez pracowników w okresie przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy będzie można wystąpić do starosty. Wysokość refundacji nie może jednak przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE