- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZmiany w zezwoleniach na pracę cudzoziemca

    Zmiany w zezwoleniach na pracę cudzoziemca

    Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu proponuje natomiast zmiany, które uniemożliwią firmom składanie wniosków o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca, w chwili jego otrzymania.

    – Dotychczasowe składanie przez przedsiębiorców wniosków o przedłużenie zezwolenia bezpośrednio po jego uzyskaniu wynikało z chęci jak najszybszego ustalenia przez jaki okres cudzoziemiec będzie mógł pracować u pracodawcy. Informacja ta jest niezbędna dla dalszego zatrudnienia w zakładzie pracy lub przygotowania ewentualnego zastępstwa. Nie można przypisywać pracodawcom złej woli, a jedynie chęć zabezpieczenia się przed problemami kadrowymi z jakimi mogą się zmagać, jeśli informację o nieprzedłużeniu zezwolenia na pracę otrzymają w ostatnim momencie – mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

    Zdaniem Konfederacji Lewiatan w rozporządzeniu należy doprecyzować przepis, który po nowelizacji będzie wskazywał, iż podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przy składaniu wniosku o zezwolenie na pracę przedstawia (a nie dołącza) odpowiednią dokumentację. Dotychczas przepis nakazywał jej dołączenie do wniosku o zezwolenie. Wydawałoby się więc, że z perspektywy przedsiębiorców to ułatwienie, dzięki któremu będą mogli wielokrotnie, przynajmniej w części przedstawiać te same odpisy czy kopie dokumentów, a nie dołączać każdorazowo cały ich zestaw. Jednak ustawodawca w uzasadnieniu projektu wyjaśnił, iż wnioskodawca będzie przedstawiał oryginały dokumentów, ale do akt sprawy będą dołączane ich kopie. To sformułowanie niejednoznacznie kształtuje sytuację powierzającego pracę, ponieważ nie wiadomo czy razem z oryginałami ma przygotować także kopie, które zostaną dołączone do akt, czy może kopie te organ wykona we własnym zakresie. Według Konfederacji Lewiatan, przepis ten wymaga skonkretyzowania.

    Konfederacja Lewiatan pozytywnie odnosi się do zniesienia wymogu przedstawiania przez powierzającego pracę odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego rejestru w związku z tym, iż informacje w nim zawarte są dostępne na stronach internetowych.

    Ponadto, niezrozumiałe jest dlaczego rozporządzenie po nowelizacji przestanie dopuszczać możliwość złożenia kopii umowy spółki i zacznie wymagać jej oryginału. Konfederacja Lewiatan rozumie, iż procedura w sprawie wydania zezwolenia o pracę toczy się w trybie przepisów postępowania administracyjnego. Tym niemniej, należy zauważyć, iż przepisy postępowania administracyjnego dopuszczają możliwość składania kopii dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem np. przez adwokata lub radcę prawnego. Konfederacja Lewiatan rekomenduje odejście od obowiązku przedstawiania oryginału umowy spółki na rzecz poświadczonej kopii lub wprowadzenie możliwości przekazywania dokumentów w obu formach.

    Konfederacja Lewiatan

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE