- Reklama -
wtorek, 19 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUmowa na czas określony a ciąża

    Umowa na czas określony a ciąża

    Zanim przejdziemy jednak do omówienia kwestii zatrudniania kobiet w ciąży, warto już w tym miejscu zaznaczyć, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. Nie dotyczy to jednak umów o pracę na czas określony zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

    Charakterystyczną cechą każdej umowy zawieranej na czas określony jest jej terminowość. Zasadniczo rozwiązuje się ona z dniem wskazanym w umowie łączącej pracodawcę i pracownika. W szczególnych wypadkach rozwiązanie powyższego stosunku pracy następuje jednak w zupełnie innym czasie – taką sytuacją jest oczywiście ciąża zatrudnionej pracownicy. Ustawodawca zalicza ciężarne kobiety do szczególnej grupy pracowników, co skutkuje obowiązywaniem innych reguł prawnych, niż w odniesieniu do innych pracowników.

    Zgodnie z regulacją art. 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie nie znajdzie zastosowania względem pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Wynika zatem z tego, że ciąża jest powodem przedłużenia umowy o pracę na czas określony, jednak nie w każdej sytuacji. Pracownica chcąca skorzystać z możliwości przedłużenia stosunku pracy musi być w co najmniej 3 miesiącu ciąży – w innym przypadku nie może skorzystać z tej instytucji. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że przedłużenie umowy o pracę na czas określony z powyższego powodu nie może nastąpić, gdy umowa taka została zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

    Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

    Problematyczne może okazać się obliczanie 3 miesięcznego terminu ciąży. Według Sądu Najwyższego, termin upływu trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych – 28 dni (por. wyrok SN z 5.12.2002 r. sygn. akt I PK 33/02). Sąd ten zauważa jednocześnie, że wynikający z art. 177 § 1 KP zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. Powiadomienie zakładu pracy o ciąży już po rozwiązaniu umowy o pracę może mieć wpływ tylko na roszczenie o wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, nie ma natomiast znaczenia dla oceny nieprawidłowości rozwiązania umowy o pracę. Dla ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy, istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Pracownicy podejmującej pracę w wyniku przywrócenia, jeżeli rozwiązano lub wypowiedziano umowę o pracę w okresie ciąży, przysługuje wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy począwszy od chwili, w której zakład pracy został powiadomiony o ciąży, powodującej objęcie jej szczególną ochroną stosunku pracy.

    Na zakończenie jeszcze jedna ważna informacja – pracodawca nie ma obowiązku przywracać do pracy kobiety w ciąży, jeśli ta zwlekała z odwołaniem się od wypowiedzenia do sądu. Jeżeli kobieta po zwolnieniu z pracy zorientuje się, że jest w ciąży, może, co do zasady, żądać przywrócenia do pracy, przy czym pozew w tej sprawie powinna złożyć w ciągu 7 dni od uzyskania potwierdzenia, że spodziewa się dziecka, a nie gdy lekarz określi termin porodu.
       

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE