- Reklama -
czwartek, 14 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUmowa na zastępstwo

    Umowa na zastępstwo

    Zawarcie umowy na zastępstwo

     

    Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony, którą zawiera się w określonych przypadkach. Stosuje się ją bowiem w razie konieczności zastąpienia pracownika podczas jego dłuższej ale usprawiedliwionej nieobecności. Nieobecność ta może być w szczególności spowodowana urlopem macierzyńskim, urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym czy przedłużającą się chorobą. Przed zawarciem właściwej umowy o zastępstwo pracodawca może, w celu sprawdzenia umiejętności pracownika zastępcy, zawrzeć z nim umowę na trzymiesięczny okres próbny. Nie jest to jednak obowiązkowe. Należy również pamiętać, że w przypadku umów zawieranych na zastępstwo nieobecnego pracownika nie ma ograniczeń dotyczących ilości zawieranych umów na czas określony. Umowy na zastępstwo z tym samym pracownikiem można bowiem zawierać wielokrotnie, a taka trzecia umowa nie przekształci się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony.

     

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Umowę na zastępstwo
    przejdź do formularza »

     

    Forma i treść umowy

     

    Umowę na czas zastępstwa zawiera się w formie pisemnej. Z jej treści musi jednoznacznie wynikać, że jest to umowa zawierana w celu zastąpienia nieobecnego pracownika. Oprócz wszystkich elementów, które powinna zawierać każda umowa o pracę, należy w niej również wskazać dane osobowe oraz stanowisko lub funkcję zastępowanego pracownika. Warto wiedzieć, że termin rozwiązania umowy na zastępstwo może być określony odmiennie niż w innych umowach. Można więc albo podać konkretną datę lub też wskazać konkretne zdarzenie powodujące rozwiązanie umowy np. powrót zastępowanej pracownicy z urlopu wychowawczego. Warunki i zakres obowiązków powinny być podobne jak u zastępowanego pracownika. Z kolei wynagrodzenie powinno być adekwatne do wykonywanej pracy, wymaganych kwalifikacji oraz powinno uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja ze względu na zatrudnienie na czas określony. Pracownik zastępca ma bowiem takie same prawa i obowiązki jak pozostali pracownicy. Ma on więc prawo do urlopu wypoczynkowego, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy a także świadectwa pracy w chwili rozwiązania lub ustania stosunku pracy. W przypadku umowy na zastępstwo zniesiona jest jedynie ochrona pracownic w ciąży, bowiem w sytuacji, gdyby uległa ona rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, nie jest ona automatycznie wydłużana do dnia porodu. 

     

    Rozwiązanie umowy

     

    Umowa na zastępstwo rozwiązuje się samoczynnie z upływem terminu, na jaki została zawarta lub też z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika. Ponadto może być ona wypowiedziana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę w każdym czasie. Okres wypowiedzenia wynosi 3 dni, a strony nie muszą wskazywać przyczyny tego wypowiedzenia. W świadectwie pracy wydawanym pracownikowi zastępującemu jako powód ustania stosunku pracy podaje się powrót do pracy zastępowanego pracownika. Trzeba pamiętać, że pracownikowi zastępcy nie przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy. Ponadto pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo bez wypowiedzenia z winy pracownika lub z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Jeżeli zaś pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, wówczas  to pracownik ma prawo rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni pracy.

     

    Podstawa prawna:
    art. 25 §1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r., Nr 21, poz. 94 ze zm.)

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE