- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrzywięzienny zakład pracy

    Przywięzienny zakład pracy

    Zatrudnianie osób pozbawionych wolności powinno mieć na celu przede wszystkim pozytywne oddziaływanie na ich postawy. Osiąganie zysku powinno być podporządkowane resocjalizacji. Zgodnie z treścią art. 3 ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności, w celu tworzenia warunków do zatrudniania osób pozbawionych wolności oraz prowadzenia działalności gospodarczej mogą być tworzone przy zakładach karnych przywięzienne zakłady pracy. Przywięzienny zakład pracy może być utworzony i prowadzony, jako:

    • Przedsiębiorstwo państwowe,
    • Spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Skarb Państwa lub państwowa osoba prawna ma więcej niż 50% udziałów albo akcji,
    • Instytucja gospodarki budżetowej.
       

    Osoby pozbawione wolności stanowią, co najmniej 20% ogółu zatrudnionych w przywięziennym zakładzie pracy. Zgodnie z treścią art. 123 a § 2 Kodeksu karnego wykonawczego, skazanego za jego pisemną zgodą lub na jego wniosek, można zatrudnić nieodpłatnie przy pracach publicznych na rzecz organów administracji publicznej, przy pracach wykonywanych na cele charytatywne i przy pracach wykonywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

    Przywięzienne zakłady pracy są zwolnione z :

    • Podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o tym podatku,
    • Niepodatkowych należności budżetowych,Wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
    • Opłat z tytułu użytkowania lub użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa
       

    jeżeli średnioroczne zatrudnienie osób pozbawionych wolności w przeliczeniu na pełne etaty w poprzednim roku podatkowym wynosiło, co najmniej 50% ogółu zatrudnionych.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE