- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZakaz konkurencji obowiązujący pracownika po ustaniu zatrudnienia - podstawowe informacje

    Zakaz konkurencji obowiązujący pracownika po ustaniu zatrudnienia – podstawowe informacje

    Zakaz konkurencji – definicja.
    Umowę o zakazie konkurencji obowiązującym pracownika po ustaniu stosunku pracy zawiera się, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. W umowie określa się okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy.

    Umowa o zakazie konkurencji.
    Umowa o zakazie konkurencji powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Rygor nieważności oznacza, że niezachowanie formy pisemnej zakazu konkurenci będzie skutkować nieważnością tych postanowień (art. 73 Kodeksu cywilnego).
    Pracownik w umowie zobowiązuje się do niepodejmowania pracy o charakterze konkurencyjnym do działalności pracodawcy, przez okres obowiązujący po rozwiązaniu stosunku pracy z pracodawcą. Ogranicza to pracownika w możliwości świadczenia pracy na rzecz innych podmiotów w okresie obowiązywania zakazu.

    Umowa o zakazie konkurencji powinna odnosić się do przedmiotu działalności pracodawcy, nie może ona ograniczać pracownika w podejmowaniu działalności odmiennej od działalności pracodawcy*.

    Odszkodowanie w razie złamania zakazu konkurencji.
    W umowie o zakazie konkurencji strony muszą określić oprócz czasu trwania zakazu konkurencji, kwotę odszkodowania, jakie należy się pracownikowi od pracodawcy w trakcie trwania zakazu konkurencji.

    Odszkodowanie za okres obowiązywania umowy o zakazie konkurencji, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

    Zwolnienie z obowiązku powstrzymania się od działalności konkurencyjnej z mocy prawa.
    Zakaz konkurencji, przestaje obowiązywać pracownika przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

    *Komentarz do art. 1011 KP, 1012 KP, 1013 KP, A.M. Świątkowski, System Informacji Prawnej Legalis.

    Karolina Potempa – prawnik

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE