- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJak skutecznie złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?

    Jak skutecznie złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?

    Znajomość prawa będzie na pewno działała na korzyść pracownika. Przepisy dotyczące urlopów reguluje szczegółowo kodeks pracy. Warto zajrzeć tam, jeżeli chcemy przekonać się ile właściwie dni urlopu nam przysługuje. Mówiąc w skrócie: pracownikowi, który przepracował krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu, jeżeli jednak przepracował on ponad dekadę to na urlopie może spędzić 26 dni.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wniosek o urlop przejdź do formularza »  

    Wygraj z czasem

    Jeśli wiemy już ile dni urlopu nam przysługuje możemy zatroszczyć się o poprawne złożenie wniosku urlopowego. Trzeba wziąć tu pod uwagę kilka kwestii. Jeżeli w zakładzie pracy działa organizacja związkowa pracodawca ustala plan urlopów uwzględniając potrzeby pracowników i konieczność ciągłości pracy. Jeżeli jednak w zakładzie pracy nie istnieje organizacja związkowa (lub istniejąca organizacja wyrazi na to zgodę) to wtedy nie sporządza się planów urlopów, a pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Teraz czas na najważniejsze pytanie: jak wcześnie należy złożyć wniosek o urlop? Mówiąc krótko – im szybciej tym lepiej. – Wczesne złożenie wniosku urlopowego pozwala pracodawcy na skonstruowanie planu pracy, które umożliwi harmonijnie funkcjonowanie firmy także w okresie wakacyjnym – mówi Weronika Florkowska executive assistant w firmie PrimeSoft Polska. – Na takim działaniu zyskuje też sam pracownik, ponieważ ma wtedy prawie pewność, że urlop zostanie mu przydzielony – zauważa Florkowska. Warto pamiętać też, że wniosek o urlop składa się w formie pisemnej. Należy dokładnie w nim zaznaczyć w jakich dniach chcemy wziąć urlop.

    Wśród pracowników często pojawia się pytanie o powody przez które można zostać wezwanym do przerwania urlop. Wątpliwości rozwiewa mecenas Jakub Brykczyński z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy – Według art. 167 Kodeksu Pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Oczywiście prawo nakłada na niego obowiązek pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z nagłym odwołaniem urlopu – zauważa mec. Brykczyński.

    Odmówili tobie urlopu?

    Warto pamiętać, że w określonych przypadkach pracodawca może odmówić udzielenia urlopu czyli de facto przesunąć go w czasie, bo prawa do wypoczynku odebrać nie może. Artykuł 164 punkt drugi kodeksu pracy mówi, że przesunięcie terminu urlopu jest dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeśli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Oczywiście w takim przypadku pracodawca powinien uzasadnić swoją decyzję. Pracownikowi pozostaje pogodzić się z postanowieniem pracodawcy lub (jeśli uważa, że niesłusznie przesunięto mu termin urlopu) szukać pomocy w Państwowej Inspekcji Pracy.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE