- Reklama -
czwartek, 18 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKrąg uprawnionych do renty na wypadek śmierci pracownika

    Krąg uprawnionych do renty na wypadek śmierci pracownika

    Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68-71 EmRentU:
    ~ Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione – do ukończenia 16 roku życia, jeżeli przekroczyły 16 lat – do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat. W razie nauki – 25 lat życia, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej.

    W krąg uprawnionych wchodzą również dzieci, które zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie, co najmniej rok przed śmiercią pracownika, chyba, że śmierć była następstwem wypadku, oraz nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo zmarły pracownik lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
    ~Małżonek – wdowa, który lub która w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo wychowuje, co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej.
    ~Rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia wymienionych wyżej warunków miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Analogiczne stosujemy w/w przepisy w przypadku wdowca. Jedynie wdowa niespełniająca warunków do renty rodzinnej określonych omawianymi przepisami i niemająca niezbędnych źródeł utrzymania ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez rok od chwili śmierci męża, w okresie uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż dwa lata od chwili śmierci męża.
    ~ Rodzice zmarłego pracownika mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli zmarły bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania, spełniają odpowiednio warunki określone dla wdowy i wdowca dotyczące wieku, wychowania dzieci, wnuków lub rodzeństwa lub niezdolności do pracy1.

    1. prof. dr hab. Andrzej Marian Świątkowski-Komentarz Prawa Pracy
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE