- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZadaniowy czas pracy

    Zadaniowy czas pracy

    Zgodnie z treścią art. 140 Kodeksu pracy, w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy. Według niektórych ujęć, zadaniowy czas pracy określa się, jako szczególną, zadaniowo-wynikową formułę stosunku pracy, którą przeciwstawia się tradycyjnej formule czasowo-porządkowej. Pracodawca obowiązany jest do porozumienia się z pracownikiem w kwestii ustalenia czasu niezbędnego do wykonania powierzonych mu zadań. Sformułowanie to rozumiane dosłownie mogłoby stwarzać trudności w praktycznej realizacji stosunku pracy opartego na formule zadaniowo-wynikowej. "Porozumienie" w kwestii niezbędnego czasu do wykonania zadań należy raczej interpretować, jako obowiązek pracodawcy wzięcia pod uwagę opinii pracownika, co do jego wydolności w przewidywanym czasie.
    Pracodawca może wprowadzenia w swoim zakładzie zadaniowy czasu pracy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy albo jej organizacją lub też miejscem wykonania.

    Czas niezbędny do wykonania zadań w ramach obowiązujących norm czasu pracy pracodawca ustala po porozumieniu z pracownikiem. Pracodawca może zobowiązać pracownika do wykonywania powierzonych mu zadań w siedzibie pracodawcy w określonych godzinach funkcjonowania zakładu, przy czym żądanie pozostawania do dyspozycji pracodawcy ponad 8 godzin na dobę jest świadczeniem pracy w godzinach nadliczbowych. Jednym z najbardziej charakterystycznych przesłanek odróżniających zadaniowy czas pracy jest brak typowej dla stosunku pracy kontroli czasu pracy ze strony pracodawcy. Istotnym jest również fakt, że o rozkładzie czasu pracy w ciągu doby i tygodnia decyduje bezpośrednio sam pracownik, a przepracowany czas nie podlega rozliczeniu w ustalonym z góry okresie rozliczeniowym. Reasumując, zadaniowy czas pracy nie określa godzin pracy, lecz zadania, jakie mają zostać wykonane przez pracownika. Porozumienie pracodawcy z pracownikiem o ustalonym zadaniowym czasie pracy ze względów dowodowych powinno być zawarte w formie pisemnej. Oczywiście postanowienie tego rodzaju może zostać również zawarte w umowie o pracę. Określenie zadań w umowie o pracę powoduje, że można je zmienić jedynie w drodze porozumienia zmieniającego albo wypowiedzenia zmieniającego.
     

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE