Jesteś tutaj:
Prawo pracy
23.05.2013 - D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej
Kliknij, aby ocenić:
 
5/1
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Urlopy macierzyńskie, rodzicielskie i wychowawcze

14 maja 2013 r. odbyło się w sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianach Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zakłada, że wszystkie kobiety, które urodziły dzieci w 2013 roku, otrzymują dodatkowy prezent na Dzień Matki – prawo do wydłużonego, rocznego płatnego pobytu w domu ze swoim maleństwem.

Projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy zakłada, że 17 czerwca 2013 r. wejdą w życie przepisy, dzięki którym nie tylko „matki pierwszego kwartału”, ale także ojcowie anno domini 2013 zyskują prawo do różnych urlopów – znanego urlopu macierzyńskiego, stosunkowo nowych, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego oraz zupełnej nowości, urlopu rodzicielskiego. Dzięki temu ostatniemu urlopowi rodzice będą mogli opiekować się dzieckiem przez 12 miesięcy nie zamartwiając się o domowe finanse. Dla Państwa wygody specjaliści firmy D.A.S Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. podsumowali regulacje, które powinny wejść w życie 17 czerwca oraz korzyści, jakie będą wynikać z nowych przepisów.

Ochrona pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego

Zarówno w czasie ciąży jak i urlopu macierzyńskiego pracownice korzystają ze szczególnej ochrony trwałości zatrudnienia. Pracodawca nie może bowiem wypowiedzieć ani rozwiązać z nimi w tym czasie umowy o pracę. Dotyczy to nie tylko wypowiedzenia definitywnego umów o pracę, ale także wypowiedzenia zmieniającego ich warunki. Z tej ochrony korzystają kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na czas określony (w tym umów w celu zastępstwa), umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy oraz umowy o pracę na okres próbny zawartej na okres dłuższy niż miesiąc.

 

W przypadku umów terminowych ochrona trwa co do zasady do upływu czasu ich obowiązywania. Jednak umowy na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający miesiąc, których termin rozwiązania na skutek upływu czasu przypadłby po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa zostają przedłużone do dnia porodu. Zasada ta nie ma zastosowania do umów o pracę zawartych czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

 

- Pracownica nie korzysta także z ochrony przed wypowiedzeniem, jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę oraz w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy – mówi Anna Moszczyńska, prawnik D.A.S. - Gdy wypowiedzenie umowy związane jest z ogłoszeniem upadłości lub likwidacją, pracodawca musi uzgodnić z zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli jest to niemożliwe, pracownicy do dnia porodu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, wypłacany przez ZUS. Przysługuje on kobiecie do dnia porodu i wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru. Okres pobierania zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego kończy się z chwilą urodzenia dziecka. Od tego momentu matce przysługuje zasiłek macierzyński.

Autor/Źródło: D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej



1 2 3 4 5 DALEJ
Wasze komentarze
Nasi partnerzy
 • InTENSO - outsourcing IT, leasing pracowniczy
 • Jakość obsługi
 • Biuro Informatyki Stosowanej FORMAT
 • Competitive Skills - Szkolenia biznesowe, rekrutacja i headhunting, doradztwo
 • Kaspersky
 • elsa
 • CBIT.pl
 • Enterprise-Gamification
 • Lazarski
 • Secret Client - tajemniczy klient, tajny klient, mystery shopping
 • Atlassian
Zobacz także
 • Kanały RSS
 • Facebook
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptacją regulaminu.