- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWpis do ewidencji działalności gospodarczej, a status bezrobotnego

    Wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a status bezrobotnego

    Przepisy nowelizacji doprecyzowują, w jakim okresie osoba posiadająca wpis do ewidencji działalności gospodarczej może jednocześnie posiadać status bezrobotnego. Założono, że osoba, która przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji oznaczy późniejszy termin podjęcia działalności gospodarczej – może posiadać status bezrobotnego, aż do tego dnia wskazanego we wpisie jako dzień podjęcia działalności. Doprecyzowano także, że można posiadać status bezrobotnego – mając wpis do ewidencji działalności gospodarczej – w okresie jej zawieszenia.

    Uregulowano również kwestie związane z ubezpieczeniem wypadkowym i od następstw nieszczęśliwych wypadków. Chodzi o bezrobotnych, którzy podjęli zatrudnienie podczas  szkolenia lub w trakcie studiów podyplomowych, finansowanych z Funduszu Pracy. Osoby, które w trakcie szkolenia podjęły zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i pobierają stypendium w wysokości 20% zasiłku, powinny zostać zgłoszone przez instytucję szkoleniową do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia takich osób stanowią koszty szkolenia i będą pokrywane z Funduszu Pracy. Analogiczne zasady mają dotyczyć osób pobierających stypendium w wysokości 20 % zasiłku, z tytułu odbywania studiów podyplomowych, które w trakcie tych studiów podjęły zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą. Jednak w tym przypadku, to starosta będzie musiał ubezpieczyć te osoby od następstw nieszczęśliwych wypadków.

    Przepisy nowelizujące wprowadzają zakaz pozbawiania statusu bezrobotnej, z powodu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 90 dni, kobiety w ciąży i w trakcie połogu, z wyjątkiem sytuacji, gdy bezrobotna sama wystąpi z takim wnioskiem. Określono, że okres zatrudnienia pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego – w trakcie, którego pracodawca korzystał ze zwolnienia z opłacania składki na Fundusz Pracy – jest uwzględniany do uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Równocześnie ustalono, że okres zatrudnienia pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego od 1 stycznia 2009 r. do dnia wejścia tej ustawy w życie – jest zaliczany do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych.

    Zaproponowano przepisy umożliwiające kierowanie bezrobotnych lub uprawnionych poszukujących pracy na kilka kursów, których łączne ukończenie zwiększa szansę na zatrudnienie. Czasami do podjęcia zatrudnienia wymagane jest ukończenie kilku szkoleń dających kolejne uprawnienia, np. uprawnienia dla kierowców do przewozu osób, rzeczy, materiałów niebezpiecznych, itp. Posiadanie kilku takich uprawnień zwiększa dyspozycyjność pracownika. Wprowadzono także minimalną wysokość stypendium szkoleniowego, tj. 20% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

    Do osób, które są uprawnione do uzyskiwania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy włączono producentów rolnych. Zaproponowano, aby bezrobotny mógł zgłosić jednorazowo 10 dni braku gotowości do podjęcia pracy. Dotychczas można jednorazowo zgłosić 9 dni. Pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców i mają przejściowe trudności finansowe będą mogli wprowadzić krótszy czas pracy i – w konsekwencji – niższe wynagrodzenie bez konieczności składania wniosku do wojewody o zmianę decyzji w sprawie zezwolenia na pracę. Aktualnie wojewoda uchyla zezwolenie na pracę, gdy np. zmieniły się okoliczności stanowiące podstawę do jego wydania.

    Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, o rok – czyli do końca grudnia 2011 r. zostanie wydłużony okres, w którym powiatowe urzędy pracy będą mogły uzyskać dofinansowanie z Funduszu Pracy na utworzenie centrów aktywizacji zawodowej (CAZ) i lokalnych punktów informacyjno-konsultacyjnych (LPIK).

     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE