- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRuchomy czas pracy

    Ruchomy czas pracy

    Przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy

    Projekt przewiduje przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy, jednak nie więcej niż do 12 miesięcy, w przypadku zaistnienia uzasadnionych przyczyn obiektywnych lub technicznych, czy też dotyczących organizacji pracy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Takie przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy będzie mogło być stosowane w każdym systemie czasu pracy. Ma to pozwolić pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników, zależnie od zapotrzebowania na pracę w poszczególnych miesiącach. Po nowelizacji, w ramach takiego okresu rozliczeniowego czasu pracy okresy dłuższej pracy będą równoważone okresami pracy krótszej lub dniami wolnymi od pracy. Będzie to się jednak odbywać w ramach wymiaru czasu pracy, obowiązującego danego pracownika, ustalonego na przyjęty okres rozliczeniowy, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy i przy zachowaniu pozostałych norm ochronnych (np. dotyczących okresu odpoczynku dobowego i tygodniowego). Jeżeli w danym miesiącu pracownik, ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie będzie miał prawa do wynagrodzenia wówczas przysługiwać mu będzie prawo do minimalnego wynagrodzenia za pracę.

    Projektodawcy przewidują także możliwość sporządzania rozkładu czasu pracy danego pracownika na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 2 miesiące. Dopuszczalna będzie zarówno pisemna, jak i elektroniczna forma takiego rozkładu. Pracodawca ma przekazywać pracownikowi jego rozkład czasu pracy co najmniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który sporządził taki rozkład czasu pracy. Co ważne, przedłużanie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy będzie możliwe tylko po osiągnięciu w tej sprawie porozumienia pracodawcy z reprezentacją pracowników. Przedłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy będzie mogło być ustalone w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. W przypadku, gdy nie będzie możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca będzie mógł uzgodnić treść porozumienia z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, taki dłuższy okres rozliczeniowy będzie ustalany w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Zgodnie z projektem, pracodawca będzie przekazywać kopię porozumienia w sprawie przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia. 

    Ruchomy czas pracy

    Projektodawcy proponują także wprowadzenie przepisów regulujących zasady stosowania tzw. ruchomego czasu pracy w dwóch wariantach. Pierwszy przewiduje ustalanie rozkładów czasu pracy przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w dniach pracy pracowników. W takim przypadku pracodawca będzie mógł wyznaczać pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególne dni pracy także w ten sposób, iż w kolejnym dniu pracownik będzie rozpoczynał pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim. Taka praca nie będzie uznawana za pracę nadliczbową. Nadal będzie jednak konieczne zachowanie przepisów o wymiarze czasu pracy, odpoczynku dobowym i tygodniowym. W drugim wariancie zostanie określony przedział czasu, w którym pracownik powinien podjąć pracę. W takiej sytuacji wyznaczony będzie przedział czasu, w którym pracownicy są obowiązani stawić się do pracy. Także w tym przypadku, gdyby pracownik, zgodnie ze swoją decyzją, w kolejnym dniu rozpoczął pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim, to taka praca nie będzie pracą nadliczbową. Oczywiście trzeba będzie przestrzegać przepisów o wymiarze czasu pracy, odpoczynku dobowym i tygodniowym. Według projektu, ruchomy czas pracy mógłby być wprowadzony co do zasady w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli nie będzie możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca będzie mógł uzgodnić treść porozumienia z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. W sytuacji, gdy u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, wprowadzenie ruchomego czasu pracy będzie możliwe w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Dodatkowo proponuje się możliwość wprowadzenia ruchomego czasu pracy (w obu wariantach lub łącznie) również na pisemny wniosek zainteresowanego pracownika. Będzie to możliwe zarówno wówczas, gdy w zakładzie pracy w ogóle nie przyjęto ruchomego czasu pracy w trybie opisanym powyżej, jak również, gdy przyjęto ruchomy czas pracy, ale pracownik jest zainteresowany innym rozkładem czasu pracy niż wynikający z przyjętych ustaleń na szczeblu zakładowym.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE