- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPraca zarobkowa w trakcie urlopu wychowawczego

    Praca zarobkowa w trakcie urlopu wychowawczego

    Praca w czasie urlopu wychowawczego

    Osoba korzystająca z urlopu wychowawczego może podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Ma również możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Nie ma także przeszkód do tego, aby pracownik w tym właśnie czasie podjął, czy kontynuował naukę lub szkolenie. Warto wiedzieć, że w przypadku zatrudnienia u innego pracodawcy pracownik nie ma obowiązku informować o podjęciu pracy zarobkowej, ani uzyskiwać zgody dotychczasowego pracodawcy. Co ważne, pracodawca nie może mu także pracy, działalności lub nauki zabronić. Należy jednak pamiętać, że przebywanie na urlopie wychowawczym nie zwalnia jednak z obowiązku zachowania lojalności wobec pracodawcy. W razie podpisania tzw. umowy lojalnościowej pracownik nie może więć prowadzić własnej działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, ani też nie może pracować lub świadczyć usług na rzecz podmiotu prowadzącego tego rodzaju działalność. Podstawą prawną świadczenia pracy w trakcie urlopu wychowawczego może być zarówno umowa o pracę jak i umowa cywilnoprawna. I tak np. przebywający na urlopie wychowawczym pracownik, który biegle włada językiem obcym, może w tym czasie realizować zlecenia w zakresie tłumaczenia dokumentów. 

    Praca nie może utrudniać osobistej opieki nad dzieckiem

    Warunkiem koniecznym do podjęcia pracy, działalności, czy nauki na urlopie wychowawczym jest brak możliwości wyłączenia sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Za taką okoliczności może być więc uznane podjęcie zatrudnienia u innego pracodawcy w pełnym wymiarze czasu pracy, wykonywanie umowy zlecenia lub umowy o dzieło poza domem w znacznej liczbie godzin, czy wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem niewątpliwie nie zaszkodzi praca na niewielką część etatu, wykonywanie pracy w domu, czy pomoc w działalności gospodarczej drugiego małżonka. Dodatkowo należy pamiętać, że osoby przebywające na urlopie wychowawczym, które otrzymują dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z takiego urlopu, nie mogą podjąć pracy w jego trakcie, jeśli nie chcą stracić prawa do tego dodatku. Dodatek ten nie przysługuje bowiem osobie, która podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

    Odwołanie z urlopu wychowawczego

    Jeżeli pracodawca ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, wówczas ma prawo wezwać go do stawienia się do pracy. W piśmie kierowanym do takiej osoby pracodawca musi wskazać powody tego wezwania. Może to być np. uzyskanie informacji o tym, że dziecko pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym uczęszcza do żłobka czy przedszkola albo też, że pracownik pracuje za granicą. Pracodawca powinien również wskazać termin, w jakim pracownik ma obowiązek wrócić do pracy. Termin ten nie może być jednak dłuższy niż 30 dni od dnia powzięcia wiadomości uzasadniającej odwołanie pracownika z urlopu wychowawczego i krótszy niż 3 dni od dnia wezwania. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wychowawczego także w przypadku, gdy stwierdzi, że oboje rodzice korzystają w tym samym czasie w urlopu wychowawczego.  W przypadku, gdy pracownik nie stawi się do pracy w wyznaczonym terminie i nie usprawiedliwi tej nieobecności, wówczas pracodawca może wyciągnąć wobec niego konsekwencje łącznie z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym. To rozwiązanie ma zapobiec sytuacjom, w których pracownik korzysta z urlopu wychowawczego niezgodnie z jego celem, a więc nie świadczy osobistej opieki nad dzieckiem.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE