- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesGospodarkaPorzucenie pracy – ile to kosztuje?

    Porzucenie pracy – ile to kosztuje?

    Kodeks pracy przewiduje następujące sposoby rozwiązania stosunku pracy:

    1. porozumienie stron,
    2. oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
    3. oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
    4. upływ czasu, na który umowa była zawarta,
    5. ukończenie pracy wynikającej z umowy.

    Nawet najbardziej niezadowolony pracownik nie może zrezygnować z pracy z dnia na dzień i nie ponieść z tego tytułu konsekwencji. W sytuacji kiedy np. znalazł ciekawszą czy też lepiej płatną pracę i chciałby jak najszybciej pożegnać się z dotychczasową firmą, powinien podjąć próbę rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Może wynegocjować jak najszybszy termin zakończenia pracy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nagłe odejście pracownika może zakłócić funkcjonowanie określonych procesów pracy. Pracodawca może więc zgodzić się na propozycje pracownika, ale wcale nie musi. W takiej sytuacji koniecznością jest cierpliwe czekanie na upływ okresu wypowiedzenia. 

    Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia jest możliwe wtedy kiedy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Temu ostatniemu przysługuje wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Tego typu rozwiązanie stosunku pracy jest ponadto możliwe, kiedy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, właściwej ze względu za jego stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

    Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wymówienia pracy bez wypowiedzenia w żadnych innych okolicznościach. Jeśli taka sytuacja będzie jednak miała miejsce i pracodawca uzna, że doszło do nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę – ma prawo wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o odszkodowanie. Jego wysokość odpowiada kwocie wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – kwocie wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Takiego samego odszkodowania może dochodzić pracodawca wobec osoby, która po prostu przestała przychodzić do pracy. Ponadto w sytuacji kiedy porzucenie pracy spowodowało powstanie szkody dla zakładu, pracodawca może wystąpić do sądu o odszkodowanie z tego tytułu na podstawie przepisów prawa cywilnego. Obowiązek przedstawienia dowodów ciąży w tym przypadku na pracodawcy.

    Opracowano na podstawie Gazeta Prawna

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE