- Reklama -
środa, 17 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPracodawcy mniej hojni przed świętami

    Pracodawcy mniej hojni przed świętami

    To czy pracownicy dostaną jakieś świąteczne bonusy w wielu przypadkach zależy wyłącznie od woli pracodawcy, a przede wszystkim od jego kondycji finansowej. Oczywiście, gwarancję uzyskania pomocy przedświątecznej daje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych i wskazanie w nim świadczeń świątecznych jako celu socjalnego. Ci pracodawcy, którzy zdecydują się na prezenty dla swoich pracowników mają do wyboru: bony (talony) do zrealizowania w wyznaczonych punktach, upominki rzeczowe, świadczenia pieniężne wypłacane w gotówce bądź w postaci kart przedpłaconych (rodzaj karty kredytowej z przekazaną na nią przez pracodawcę określoną kwotą), nagrody. Część pracodawców zorganizuje także tzw. Wigilię firmową.

    – W urzędach i administracji od lat najpopularniejszą formą wsparcia świątecznego pracowników są bony. Z kolei pracodawcy prywatni częściej decydują się na wręczanie upominków rzeczowych bądź świadczenia pieniężne – najmilej widziana forma prezentu. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, wręczana pracownikowi gotówka do 380 złotych (nadwyżka podlega opodatkowaniu) jest zwolniona z podatku dochodowego, podczas gdy bon w tej wysokości już nie. Zwolnienie dotyczy także upominków rzeczowych – dodaje Monika Zakrzewska.

    Wszystkie formy świadczeń świątecznych mogą być finansowane ze środków obrotowych firmy bądź z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zwolnienia z podatku dotyczą jedynie tych przeznaczonych na cele socjalne (ZFŚS). Dodatkowo ich wartość nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS. Natomiast jeżeli pracodawca przekaże pieniądze ze środków obrotowych powinien potrącić i zapłacić za pracownika zaliczkę na podatek dochodowy. Pracownik nie ponosi więc z tego tytułu żadnej odpowiedzialności, ale oczywiście realnie otrzymuje mniejszy prezent. Żeby prezenty świąteczne dla pracowników mogły być sfinansowane ze środków ZFŚS muszą być spełnione 3 warunki:
    1.    – ZFŚS może być wykorzystany wyłącznie na finansowanie działalności socjalnej (pomoc materialno – rzeczowa lub finansowa) oraz dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.
    –  W regulaminie gospodarowania środkami ZFŚS musi znajdować się zapis pozwalający na wydatkowanie jego środków na tego typu świadczenia. Przy czym prezenty muszą być potraktowane jako pomoc rzeczowa, a nie świadczenia okolicznościowe.
    – Wartość prezentu musi być zróżnicowana w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Jednak wielu pracowników otrzyma z okazji świąt ukrytą nagrodę w wysokości takiej samej jak inni, znajdujący się w gorszej sytuacji materialnej (czyli po 380 zł). Wówczas, w razie kontroli PIP, pracodawca naraża się na nieprzyjemności czy karę grzywny w związku z niewłaściwym wydatkowaniem środków ZFŚS.

    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE