- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUrlop bezpłatny, a zwolnienia grupowe

    Urlop bezpłatny, a zwolnienia grupowe

    Nie jest uregulowany maksymalny czas jaki pracownik może spędzić na urlopie bezpłatnym, nie jest on limitowany, co znaczy, że pracownik i pracodawca mogą go dowolnie ukształtować. Urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, ale okres urlopu bezpłatnego będzie wliczony do stażu pracy w sytuacji kiedy zostanie udzielony:
    – w celu podjęcia pracy na czas określony u innego pracodawcy,
    – młodocianemu pracownikowi łącznie z urlopem wypoczynkowym w okresie ferii zimowych,
    – w celu prowadzenia działalności związkowej poza terenem zakładu pracy,
    – pracownicy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
    – w celu odbycia ćwiczeń wojskowych,
    – pracownikowi wybranemu na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,
    –  na czas pełnienia funkcji członka zarządu komisarycznego banku.


    Pracodawca
    w trakcie trwania urlopu bezpłatnego nie może wypowiedzieć z pracownikiem umowy o pracę, ani warunków pracy i płacy, a w przypadku urlopu krótszego niż 3 miesiące, pracownik chroniony jest również przed wypowiedzeniem w trybie tzw. zwolnień grupowych. Pracodawca nie może również odmówić zatrudnienia pracownika, który po wykorzystaniu urlopu bezpłatnego zgłosił się do pracy.

    Ustawa  z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 884 ze zm.) reguluje szczególne zasady redukcji etatów ze względów ekonomicznych. W świetle art. 5 ust. 3 tej ustawy, gdy urlop trwa co najmniej trzy miesiące, nie jest w stanie uchronić pracownika przed włączeniem go do zwolnień grupowych.
    Skorzystać z przepisów tej ustawy mogą pracodawcy, którzy zatrudniają w swych przedsiębiorstwach minimum dwudziestu pracowników. Żeby przeprowadzić zwolnienia grupowe, wcześniej należy przeprowadzić konsultacje ze związkami zawodowymi, w których należy na piśmie powiadomić związki o przyczynach redukcji z powodów ekonomicznych. Gdy konsultacje nie przyniosą porozumienia, pracodawca ma decydujący wpływ. Wówczas przebieg trzeba samodzielnie zawrzeć w regulaminie redukcji.

    Źródło:
    -ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE