- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOrzecznictwoKto ma prawo do odprawy emerytalnej?

    Kto ma prawo do odprawy emerytalnej?

    Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Zasadą jest także, że pracownik, który otrzymał odprawę nie może nabyć do niej prawa ponownie, ponieważ ma ona charakter jednorazowy.Decydujące znaczenie dla nabycia prawa do odprawy emerytalnej lub rentowej ma zatem przejście na emeryturę lub rentę połączone z definitywnym ustaniem stosunku pracy, czyli zmiana pracowniczego statusu prawnego na status emeryta lub rencisty przez pracownika, który w związku z ustaniem stosunku pracy korzysta z uzyskanych uprawnień emerytalnych lub rentowych. Warto podkreślić, że przyczyna ustania lub rozwiązania pracownika stosunku pracy nie pozbawia prawa do przysługującej mu odprawy emerytalnej lub rentowej, ponieważ przepis Kodeksu pracy przyznający prawo do odprawy emerytalno-rentowej uzależnia prawo do tej odprawy od przejścia na emeryturę lub rentę związku z ustaniem stosunku pracy, bez względu na jego przyczynę.

    Jak podkreślił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 18 marca 2010 r., sygn. akt II PZP 1/10 otrzymanie przez pracownika odprawy z tytułu przejścia na rentę z powodu niezdolności do pracy wyklucza nabycie przez tego pracownika prawa do kolejnej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę lub prawa do odprawy uzupełniającej, stanowiącej różnicę wysokości odprawy emerytalnej i wysokości otrzymanej odprawy rentowej.

    Pracownik nie może zrzec się prawa do odprawy rentowej przez zwrot na rachunek pracodawcy należnie pobranego świadczenia.
    Jak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 29 marca 2004 r., sygn. akt I PK 606/03 przejście na emeryturę nie musi być jedyną, wyłączną i bezpośrednią przyczyną rozwiązania stosunku pracy, ale co do zasady powinno zbiegać się w czasie z rozwiązaniem stosunku pracy. Nabycie prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego powinno wobec tego nastąpić w czasie zatrudnienia, najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy.

    Odprawa emerytalna podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla przychodów ze stosunku pracy.


    Podstawa prawna:

    •    art. 921  Kodeksu pracy
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE