- Reklama -
czwartek, 14 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoStosunek pracy

    Stosunek pracy

    Umowa na okres próbny może poprzedzać zawarcie pozostałych umów, jednakże nie może ona przekroczyć trzech miesięcy. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, pod warunkiem, że poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej, a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca. Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie i określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy. W przypadku, gdy umowa nie została zawarta na piśmie, pracodawca powinien nie później niż w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków
     
    Warto także wiedzieć, że spory z zakresu prawa pracy rozstrzygają sądy pracy. Jednakże należy pamiętać o tym, ze przepisy Kodeksu pracy stanowią, że pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu. Oznacza to, że przed skierowaniem sprawy na drogę sądową, pracownik może zażądać wszczęcia postępowania przed komisją pojednawczą, którą powołuje wspólnie pracodawca i zakładowa organizacja związkowa. W przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, komisję powołuje pracodawca, po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników.
     
    Postępowanie przed komisją może być wszczęte tylko na wniosek pracownika. Tego rodzaju postępowanie może doprowadzić do zawarcia ugody. Natomiast, jeśli do ugody nie doszło, komisja na żądanie pracownika – zgłoszone w terminie 14 dni, przekazuje sprawę sądowi pracy. Wówczas taki wniosek pracownika o polubowne załatwienie sprawy przed komisją zastępuje pozew. Pracownik może także sam wnieść pozew bezpośrednio do sądu pracy. Ponadto pracownik, który uważa, że ugoda “narusza jego słuszny interes”, może wystąpić w ciągu 30 dni od jej zawarcia do sądu pracy, z żądaniem uznania jej za bezskuteczną. Trzeba podkreślić, że w sprawach dotyczących rozwiązania, wygaśnięcia lub nawiązania stosunku pracy termin ten jest krótszy i wynosi 14 dni.
     
    Jak już zostało wspomniane wcześniej sprawy ze stosunku pracy są rozstrzygane przez sądy pracy. Jeśli chodzi o pierwszą instancję, to sądy pracy są tworzone jako wydziały sądów rejonowych, pod nazwami: wydział pracy lub wydział pracy i ubezpieczeń społecznych. Natomiast sądy pracy drugiej instancji istnieją jako wydziały sądów okręgowych. Jednakże w niektórych sądach wyodrębniono wydziały rozstrzygające tylko sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych – pod nazwami: wydział pracy, wydział ubezpieczeń społecznych lub wydział pracy i ubezpieczeń społecznych. Spory dotyczące ustanawiania nowych warunków pracy i płacy, stosowania norm pracy, pomieszczeń w hotelach pracowniczych – nie podlegają właściwości sądów pracy. Postępowanie w sprawach o roszczenia pracownika ze stosunku pracy jest wolne od opłat sądowych.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE