- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUrlop wypoczynkowy a choroba

    Urlop wypoczynkowy a choroba

    Choroba w trakcie urlopu
    Po rozpoczęciu urlopu wypoczynkowego pracownik może znaleźć się w sytuacji, kiedy nie będzie mógł w pełni lub w części go wykorzystać. Taką okolicznością jest niewątpliwie czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu, w niewykorzystanej części, w późniejszym terminie. Art. 166 Kodeksu pracy stanowi, iż obok choroby, niemożność wykorzystania urlopu może dotyczyć także odosobnienia spowodowanego chorobą zakaźną, odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy a także urlopu macierzyńskiego. We wszystkich wskazanych sytuacjach pracownik nie traci prawa do pozostałej, niewykorzystanej części urlopu. Nie jest ważne jak długo trwała choroba w czasie urlopu. Przesunięcie na inny termin części urlopu niewykorzystanej z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby następuje zawsze, nawet jeśli jest to tylko jeden dzień. Należy jednak pamiętać, że obowiązek wykazania, iż zachodzi jedna z przyczyn udzielenia urlopu w późniejszym terminie, spoczywa na pracowniku.

    Należy zawiadomić pracodawcę
    Aby pracownik otrzymał, niewykorzystaną z powodu choroby, część urlopu musi jak najszybciej powiadomić pracodawcę o przerwaniu urlopu. Ponadto powinien przedstawić pracodawcy zwolnienie lekarskie za czas niezdolności do pracy. Należy pamiętać, że zwolnienie lekarskie trzeba dostarczyć do pracodawcy najpóźniej w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. W przypadku, gdy pracownik nie przedstawi takiego zaświadczenia wówczas pracodawca może uważać, iż skorzystał on z całego, nieprzerwanego urlopu. Osoba, która zachoruje w okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego ale nie zamierza wykorzystać zwolnienia lekarskiego w celu przedłużenia tego urlopu, nie ma obowiązku dostarczenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego stwierdzającego jego niezdolność do pracy w okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego. Na pracodawcy ciąży natomiast obowiązek udzielenia pracownikowi części tego urlopu w późniejszym terminie. Późniejszy termin oznacza, że urlop powinien być udzielony do końca roku, w którym pracownik nabył prawo do urlopu lub najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Termin ten powinien być uzgodniony z pracownikiem. Pracownik ma bowiem prawo złożyć wniosek o udzielenie mu niewykorzystanej części urlopu w określonym terminie, choć nie jest on wiążący dla pracodawcy. Pracodawca może więc ale nie musi zgadzać się na przedstawiony przez niego okres.

    Tylko choroba pracownika

    Warto wiedzieć, że okoliczności wymienione we wspomnianym artykule 166 Kodeksu pracy, które powodują przerwanie urlopu, mają charakter zamknięty i nie ulegają rozszerzeniu. Poza przypadkami tam wymienionymi żadne inne okoliczności nie powodują obowiązku udzielenia niewykorzystanej części urlopu w terminie późniejszym. Ponadto pracodawca ma taki obowiązek tylko w przypadku choroby samego pracownika. Jeżeli więc, w trakcie trwania urlopu, pracownik sprawuje opiekę nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, nie ma wówczas prawa do otrzymania pozostałej, niewykorzystanej z tego powodu części urlopu. W takiej sytuacji, za cały okres urlopu przysługuje mu prawo do wynagrodzenia urlopowego a nie chorobowego.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE