- Reklama -
piątek, 29 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBankiPrzyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej

    Przyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej

    W świetle przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2008 r., nr 69, poz. 415, z późn. zm.) starosta z Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, chodzi tu także o koszty pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.

    Szczegółowe kwestie związane z przyznawaniem środków na podjęcie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych regulują przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej z dnia 25 lipca 2011 r. (Dz.U. nr 155, poz. 922).
       

    Osoba bezrobotna, która chce podjąć działalność gospodarczą może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu albo ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej wniosek o dofinansowanie, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności.

    W/w wniosek powinien zawierać m.in.
    •    kwotę wnioskowanego dofinansowania;
    •  rodzaj działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, którą zamierza podjąć bezrobotny,
    •    kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania.

    Do wspomnianego wyżej wniosku bezrobotny musi dołączyć oświadczenie między innymi o:
    •    niekorzystaniu ze środków Funduszu Pracy lub innych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej;
    •    nieprowadzeniu działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku.

    Bezrobotny, który ubiega się o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej musi również złożyć oświadczenie, że nie złożył podobnego wniosku o przyznanie środków na prowadzenie działalności do innego starosty.
       

    Starosta uwzględnia wniosek zawierający komplet dokumentów, a ponadto, jak stanowią przepisy rozporządzenia, jeżeli starosta dysponuje środkami na jego sfinansowanie. Starosta ma obowiązek w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku poinformować w formie pisemnej osobę bezrobotną o uwzględnieniu lub też o odmowie uwzględnienia wniosku. Jeżeli starosta odmówi udzielania dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej ma obowiązek podać powodu odmowy uwzględniania wniosku.

    Przyznanie bezrobotnemu dofinansowania jest dokonywane na podstawie umowy zawartej pomiędzy starostą i bezrobotnym. W umowie tej osoba bezrobotnej zobowiązuje się między innymi do:
    •    prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy;
    •    przeznaczenia przyznanych środków na cel wskazany w umowie, a więc na podjęcie działalności gospodarczej,
    •    złożenia dokładnego rozliczenia wydatkowanych od dnia umowy środków w specjalnej specyfikacji.

    Jeżeli osoba bezrobotna przeznaczy otrzymane środki np. na inne cele, niż wskazane w umowie albo też prowadzi działalność krócej niż 12 miesięcy ma obowiązek zwrócić przyznane środki, z odsetkami.

    Starosta, na wniosek osoby bezrobotnej, uznaje za prawidłowo poniesione również wydatki odbiegające od zawartych w specyfikacji, jeżeli ich poniesienie było słuszne.

    Podstawa prawna:

    •    art. 46 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2008 r., nr 69, poz. 415, z późn. zm.)
    •    rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej z dnia 25 lipca 2011 r. (Dz.U. nr 155, poz. 922).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE