- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSzkolenia dla osób bezrobotnych

    Szkolenia dla osób bezrobotnych

    Szkolenia grupowe są to planowane, skierowane do określonej grupy osób bezrobotnych – zależne od typu szkolenia i zawodu, poprzedzone zorganizowaną rekrutacją prowadzoną przez powiatowy urząd pracy. Natomiast szkolenia indywidualne są to szkolenia wskazane przez osobę bezrobotną i realizowane na jej wniosek, pod warunkiem uzasadnienia celowości szkolenia. Koszt szkolenia w części finansowanej z Funduszu Pracy nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia. Skierowanie na takie szkolenie przysługuje nie częściej niż raz w ciągu roku kalendarzowego.
     
    Starosta – na wniosek bezrobotnego, może sfinansować ze środków Funduszu Pracy, do wysokości 50 % przeciętnego wynagrodzenia, koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Osobom bezrobotnym w okresie szkolenia przysługuje dodatek szkoleniowy w wysokości 20% zasiłku. Z kolei młodzieży do 25 roku życia w okresie szkolenia przysługuje stypendium w wysokości 40% kwoty zasiłku. Osoby bezrobotne mogą też otrzymać:
    – zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, jeżeli szkolenie odbywa się w miejscowości innej niż miejsce zameldowania uczestnika szkolenia,
    – zwrot kosztów egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz  kosztów uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania zawodu – do wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
    – zwrot kosztów studiów podyplomowych do wysokości 75 proc., jeżeli osoba bezrobotna uprawdopodobni, że ukończenie danych studiów zapewni uzyskanie odpowiedniej pracy.
    Jednakże koszty szkolenia nie mogą przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę na jedną osobę w okresie ostatnich 3 lat.
     
    Szkolenie finansowane  przez starostę z Funduszu Pracy odbywa się w formie kursu, który jest realizowany według planu nauczania obejmującego przeciętnie nie mniej niż 30 godzin zegarowych w tygodniu. Szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 12 miesięcy. Natomiast w przypadkach osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie nie dłużej niż 24 miesiące.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE