- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiStaż i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy

    Staż i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy

    Natomiast przygotowanie zawodowe w miejscu pracy oznacza zdobywanie nowych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych poprzez praktyczne wykonywanie zadań zawodowych na stanowisku pracy według ustalonego programu uzgodnionego pomiędzy starostą, pracodawcą i bezrobotnym. Ten instrument aktywizacji zawodowej przeznaczony jest dla osób bezrobotnych długotrwale, bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bezrobotnych powyżej 50 roku życia, bezrobotnych wychowujących samotnie, co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia oraz bezrobotnych będących osobami niepełnosprawnymi.
    Bezrobotni w trakcie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy otrzymują od starosty stypendium w wysokości 140 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje. Staż i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy odbywają się na podstawie umowy zawieranej pomiędzy pracodawcą organizującym staż lub przygotowanie a starostą. Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy. Za dni wolne przysługuje stypendium. Starosta przed skierowaniem bezrobotnego na staż lub przygotowanie zawodowe, może go skierować na badania lekarskie a jeśli charakter pracy tego wymaga na specjalistyczne badania lekarskie lub testy psychologiczne. W umowie pracodawca zobowiązuje się do przeprowadzenia stażu lub przygotowania zawodowego zgodnie z ustalonym programem.
    Pracodawca organizujący staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy ponadto zobowiązany jest między innymi do zapoznania bezrobotnego z programem stażu lub przygotowania zawodowego, z jego obowiązkami i uprawnieniami. Jest on także zobligowany do zapewnienia bezrobotnemu profilaktycznej ochrony zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników i przeszkolenia bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych  oraz zapoznaje go z obowiązującym regulaminem pracy. Natomiast bezrobotny odbywający staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy powinien: przestrzegać ustalonego rozkładu czasu pracy, sumiennie wykonywać zadania objęte programem stażu lub przygotowania zawodowego oraz przestrzegać przepisów i zasad obowiązujących pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy, a w szczególności zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE