- Reklama -
czwartek, 25 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeDodatkowy urlop macierzyński

    Dodatkowy urlop macierzyński

    Kto może skorzystać z dodatkowego urlopu?
    Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje matce, która korzystała z urlopu macierzyńskiego oraz ojcu wychowującemu dziecko, który korzystał z urlopu macierzyńskiego.Warto pamiętać, że ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego, jeśli matka zrezygnuje ze swojego urlopu i powróci do pracy. Może to nastąpić jedynie po wykorzystaniu przez nią 14 tygodni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Ojciec może ponadto korzystać z dodatkowego macierzyńskiego w razie, gdy urlop macierzyński został w pełni wykorzystany przez matkę. Prawo do takiego urlopu ma również pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

    Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego
    Dodatkowy urlop należy wykorzystać bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim. Nie można z dodatkowego urlopu macierzyńskiego skorzystać w żadnym z innym terminie. Urlop dodatkowy jest udzielany jednorazowo i nie może on zostać podzielony na części. Długość dodatkowego urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych jednorazowo na wychowanie. W 2012 roku urlop ten, w przypadku urodzenia (lub przyjęcia na wychowanie) jednego dziecka, wynosi 4 tygodnie a w przypadku urodzenia przy jednym porodzie (lub jednoczesnego przyjęcia na wychowanie) większej liczby dzieci wynosi 6 tygodni. Liczba ta w 2013 roku nie ulegnie zmianie ale w 2014 ulegnie wydłużeniu do 6 i 8 tygodni. Jeżeli pracownik przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, ma on prawo do 2 tygodni dodatkowego urlopu (w 2014 roku będą to 3 tygodnie). Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, przy czym tydzień odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik nie może wziąć paru dniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego.


    Urlop na wniosek

    Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest związany tym wnioskiem i nie może odmówić pracownikowi udzielenia takiego dodatkowego urlopu. Dodatkowy urlop macierzyński nie jest urlopem obowiązkowym, co oznacza, że pracownik może ale nie musi z niego skorzystać.


    Praca a urlop

    Odmiennie niż w przypadku podstawowego urlopu macierzyńskiego pracownik uprawniony do dodatkowego macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego mu urlopu. Wymiar pracy w tym okresie nie może być jednak wyższy, niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Do podjęcia pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego konieczne jest złożenie wniosku przez pracownika. Pisemny wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku pracownik musi wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. I w tym przypadku pracodawca nie może odmówić pracownikowi tego przywileju.


    Okres ochronny

    Okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest okresem ochronnym dla pracownika. Pracodawca nie może w tym czasie wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Rozwiązanie umowy możliwe jest tylko wtedy, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika i reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego może nastąpić także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
     

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE