- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiJednorazowa pomoc na podjęcie działalności gospodarczej dla osób niepełnoprawnych

    Jednorazowa pomoc na podjęcie działalności gospodarczej dla osób niepełnoprawnych

    Aby móc skorzystać z tej pomocy należy złożyć wniosek w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wzór stanowi załącznik do rozporządzenia w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Starosta przyznaje środki w wysokości określonej w umowie zawartej z osobą wnioskującą o pomoc.
    Z kolei osoba niepełnosprawna, która już prowadzi działalność gospodarczą albo własne lub dzierżawione gospodarstwo rolne może otrzymać na podstawie umowy zawartej ze starostą ze środków PFRON, dofinansowanie do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie tej działalności. Dofinansowanie otrzyma osoba, która:
    • nie korzystała z pożyczki z Funduszu na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo rolniczej,
    • nie korzystała z pożyczki z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
    • spłaciła pożyczkę lub pożyczka została w całości umorzona.
    Od dnia 1 stycznia 2008 r. osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą może otrzymać ze środków PFRON również refundację obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota stanowiąca 60 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Warunkiem otrzymania refundacji jest terminowe opłacenie tych składek.
    Odpoiedni wniosek o wypłatę refundacji składek wnioskodawca  przekazuje w formie elektronicznej przez teletransmisję. Wnioskodawca może przekazać także wniosek w formie dokumentu pisanego. Kwota refundacji przekazywana jest na rachunek bankowy wnioskodawcy w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku. Wzory informacji i wniosku stanowią załącznik do rozporządzenia w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE