- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGwarancja powrotu na to samo stanowisku po urlopie macierzyńskim

    Gwarancja powrotu na to samo stanowisku po urlopie macierzyńskim

    Od 1 stycznia 2010 r. możliwe będzie korzystanie z urlopu ojcowskiego. Prawo do takiego urlopu wynika z przepisów art. 1823 Kodeksu pracy. Ze względu na to, że Kodeks pracy nakazuje do pracownika-ojca wychowującego dziecko odpowiednie stosowanie w okresie urlopu ojcowskiego przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego, podkreślając tym samym nie tylko cel, ale także rangę takiego urlopu, proponuje się, w art. 1 pkt 2 projektu, korektę art. 1823 § 3 Kodeksu pracy, polegającą na uzupełnieniu wymienionych w nim artykułów Kodeksu pracy – o art. 1832. Tym samym pracownik – ojciec wychowujący dziecko korzystający z urlopu ojcowskiego zostałby objęty identyczną ochroną w zakresie warunków powrotu do pracy po zakończeniu urlopu, z jakiej korzystają już pracownicy powracający do pracy z urlopu macierzyńskiego i z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Podobne uprawnienia obejmą nie tylko rodziców biologicznych, ale także rodziców prawnych, czyli będą dotyczyć urlopu adopcyjnego – podstawowego i dodatkowego.
     
    W projektowanej nowelizacji Kodeksu pracy proponuje się także uwzględnić fakt, iż od dnia 1 stycznia 2010 r. pracownicy będą mogli korzystać z dodatkowego urlopu  na warunkach urlopu macierzyńskiego. Taką możliwość stworzyła ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zatem, konsekwentnie do zmiany zawartej w art. 1 pkt 3 lit a projektu, proponuje się objąć szczególną ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 177 Kodeksu pracy, także pracowników korzystających z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Nie ma bowiem uzasadnienia, aby pracownicy korzystający z dodatkowego urlopu adopcyjnego znaleźli się w sytuacji gorszej od pracowników korzystających z podstawowego urlopu adopcyjnego.
    Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje także maksymalne zrównanie sytuacji prawnej poszczególnych grup pracowników wypełniających funkcje rodzicielskie. Chodzi m.in. o: prawo do wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dzielenie się urlopem macierzyńskim między rodzicami dziecka, prawo pracownika-ojca wychowującego dziecko do korzystania z części urlopu macierzyńskiego w razie hospitalizacji matki dziecka czy szczególną ochronę stosunku pracy.
     
    Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje także zmiany o charakterze precyzującym obecne regulacje oraz mające charakter porządkowy. Chodzi tu o zmianę art. 1867 Kodeksu pracy, polegającą na sprecyzowaniu terminu na złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. Zmiana ta dodatkowo umożliwi właściwe stosowanie przepisu określającego czas obowiązywania szczególnej ochrony stosunku pracy takich pracowników. Chodzi również o zmianę art. 1891 Kodeksu pracy, która polega na zachowaniu w katalogu artykułów Kodeksu pracy powołanych w tym przepisie wyłącznie tych, które określają uprawnienia pracownicze związane z rodzicielstwem, z których wedle wyboru może korzystać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka., jeżeli oboje są zatrudnieni. Proponuje się zatem pominięcie w tym katalogu art. 1861 – 1865 Kodeksu pracy dotyczących sytuacji pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego.
     
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE