Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego polski kodeks pracy przewiduje możliwość udzielenia przez pracodawcę pracownicy urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i choć urlop ten w zasadzie pozostaje urlopem bezpłatnym, to polskie prawo dla rodziców korzystających z urlopu wychowawczego przewiduje jednak elastyczne formy zarobkowania.
Przede wszystkim zgodnie z art. 186. § 1 kodeksu pracy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
Nadrzędnym celem urlopu wychowawczego jest umożliwienie matce, ojcu lub opiekunowi sprawowania nad dzieckiem osobistej opieki. Warto pamiętać, iż urlop wychowawczy jest szczególną formą urlopu bezpłatnego, podczas którego zachowane są uprawnienia pracownicze, jedynie z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres urlopu wychowawczego jest również okresem nieskładkowym w rozumieniu przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227).