- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoLegalna praca we Włoszech

    Legalna praca we Włoszech

    Od dnia 11 kwietnia 2007 roku zgodnie z Rozporządzeniem z mocą ustawy nr 30 z dnia 6 lutego 2007 r.,implementującym Dyrektywę 2004/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004r. zmieniły się zasady pobytowe dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z nowymi przepisami pobytowymi przez okres trzech miesięcy obywatele państw Unii Europejskiej mogą zamieszkiwać i pracować na terenie Włoch bez dokonywania jakichkolwiek formalności. Jedynym wymogiem prawnym jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości np. dowód osobisty.
     
    Zgodnie z tymi przepisami prawo pobytu we Włoszech na okres przekraczający trzy miesiące uzyskują obywatele państw Unii Europejskiej, którzy prowadzą działalność gospodarczą na zasadzie samozatrudnienia, bądź są pracownikami najemnymi, studentami lub posiadający zabezpieczenie majątkowe oraz osoby mające wykupione ubezpieczenie zdrowotne. Rozporządzenie wprowadza stałe prawo pobytu dla przebywających na terenie Włoch nieprzerwanie przez 5 lat.
    Obywatele państw Unii Europejskiej nie muszą już ubiegać się o zezwolenie na pobyt dotychczas uzyskiwane na Policji – tzw. Questura. Aktualniewystarczy zwykła rejestracja we włoskim odpowiedniku polskiego Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zamieszkania, znajdującym się w gminie lub dzielnicy – Ufficio Anagrafe del Comune lub Municipio. Od dnia wejścia w życie Rozporządzenia włoska policja nie wydaje żadnych dokumentów.
    Informacja o wejściu w życie nowych zasad pobytowych dla obywateli UE zawarta jest w okólniku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nr 19 z dnia 6 kwietnia 2007r.
    Zaleca się wszystkim osobom rekrutowanym przez pośredników do pracy we Włoszech sprawdzanie wiarygodności pośrednika oraz żądanie potwierdzenia legalności zatrudnienia. Szczególną ostrożność należy zachować wobec podejrzanych ofert pracy, np. ogłoszeń prasowych zawierających jedynie numer telefonu kontaktowego, a także innych niesprawdzonych ogłoszeń w miejscach publicznych. Dodatkowo zainteresowane osoby powinny sprawdzić, czy dana agencja pośrednictwa pracy za granicą widnieje w krajowym rejestrze agencji zatrudnienia prowadzonym przez marszałków województw. Należy także pamiętać, że pośrednik nie może pobierać opłat od zainteresowanych pracowników za skierowanie do pracy za granicą.
     
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE