- Reklama -
wtorek, 23 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZmiany w Prawie budowlanym - zgoda na urbanistyczną samowolkę

    Zmiany w Prawie budowlanym – zgoda na urbanistyczną samowolkę

    Pozwolenie na budowę stanowiło dla banku gwarancję prawną i techniczną wykonalności inwestycji. W przypadku jego likwidacji wzrasta ryzyko projektów, co może skutkować zwiększeniem restrykcyjności kredytowania hipotecznego.  Zmieni się ponadto znacznie tryb rozpatrywania sporów. Na i tak trudnym polskim rynku nieruchomości zwiększy się znacznie ryzyko związane z obrotem wtórnym, obiektami powstałymi wg nowych przepisów.
     
    Według Tomasza Braneckiego z Jartom najnowsze zmiany w prawie budowlanym powodują zmniejszenie kontroli organów administracji architektoniczno-budowlanej. Brak będzie konieczności uzyskania decyzji administracyjnej na realizację projektu budowlanego i rozszerzenie zakresu robót budowlanych niewymagających sporządzenia projektu budowlanego oraz oświadczenia dostawców mediów o zapewnieniu dostawy. Skutkować to będzie wzrostem ryzyka dla klientów finansujących inwestycje ze środków własnych lub kredytów bankowych oraz utratą kontroli ryzyka inwestycji. Organ nadzoru będzie miał 14 dni na skontrolowanie zakończonej budowy, przed dopuszczeniem do użytkowania. Zniknie nakaz rozbiórki budowli niezagrażających bezpieczeństwu. Obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę i zgłoszenia budowy zastąpiony został uproszczoną procedurą wpisu do rejestru robót budowlanych. Nowelizacja określa też listę budów, które nie wymagają rejestracji oraz tych, które pomimo rejestracji, nie muszą mieć projektu budowlanego. Nowe przepisy nie przewidują obowiązku zatwierdzenia projektu budowlanego w drodze decyzji administracyjnej i konieczności uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. Wchodzą w życie po upływie sześciu miesięcy od ogłoszenia.
     
    Szybkość realizacji transakcji i związany z tym czas powstawania nowej inwestycji jest dla większości klientów czynnikiem najważniejszym. Dlatego właśnie firmy korzystają z usług agencji nieruchomości. Pośrednicy muszą zapewnić klientom maksymalną szybkość, ale powiązaną z bezpieczeństwem transakcji, tak aby pozorna łatwość działania nie stała się pułapką dla chcących inwestować w nieruchomości. Zakup nieruchomości, czy realizacja budowy jest często jedną z najważniejszych życiowych inwestycji.
     
    Agencja Jartom zajmuje się obrotem halami magazynowymi i produkcyjnymi, a także gruntami inwestycyjnymi (http://www.jartom.pl).
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE