- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądowePunkty karne - ile i za co?

    Punkty karne – ile i za co?

    Rozporządzenie określa:

    1. sposób punktowania i liczbę punktów odpowiadających naruszeniu przepisów ruchu drogowego
    2. warunki i sposób prowadzenia ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego,
    3. tryb występowania z wnioskiem o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji,
    4. warunki i tryb występowania z wnioskiem o o cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi,
    5. jednostki upoważnione do prowadzenia szkolenia, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, program tego szkolenia oraz liczbę punktów odejmowanych z tytułu jego odbycia,
    6. podmioty uprawnione do uzyskiwania informacji zawartych w ewidencji.

    Ewidencję prowadzi Komendant Wojewódzki Policji właściwy ze względu na miejsce stałego zameldowania sprawcy naruszenia – w odniesieniu do kierowców mieszkańców woj. śląskiego jest to Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.

    W odniesieniu do obywateli polskich nie posiadających stałego miejsca zameldowania na terenie RP oraz kierowców niebędących obywatelami polskimi i nie posiadających karty pobytu w związku z otrzymaniem zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub na osiedlenie się na terytorium RP, chyba że dopuścili się naruszeń za które może być orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów – ewidencję prowadzi Komendant Główny Policji .

    Do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, wpisuje się kierowcę, który kierując pojazdem dopuścił się naruszenia przepisów ruchu drogowego. Warto pamiętać, że w przypadku jeśli czyn popełniony przez kierowcę narusza więcej niż jeden przepis ruchu drogowego, w ewidencji uwidacznia się wszystkie naruszenia, przypisując każdemu naruszeniu odpowiednią liczbę punktów z zastrzeżeniem § 2 pkt 5 Rozporządzenia (wyjątek ten nakazuje – w przypadku naruszenia dwóch i więcej znaków określonych kodami C05 do C11 zawartymi w Załączniku Nr 1 – wpisanie naruszenia o mniejszym znaczniku liczbowym). Punkty za naruszenia ulegają przedawnieniu i są usuwane z ewidencji po upływie roku od daty naruszenia chyba, że przed upływem tego okresu kierowca dopuścił się naruszeń za które liczba punktów ostatecznych i wpisanych tymczasowo (za czyny w których organem rozstrzygającym jest sąd) przekroczyła 24 punkty, a w przypadku kierowców posiadających prawo jazdy poniżej 1 roku – 20 punktów.
    Rejestrowanie w ewidencji wszystkich naruszeń może doprowadzić do sytuacji w której osoba kierująca pojazdem dopuszczając się jednocześnie – na skutek jednej nierozważnej decyzji – kilku naruszeń, przekroczy

    • liczbę 24 punktów (dotyczy osób posiadających prawo jazdy powyżej 1 roku),
    • liczbę 20 punktów (dotyczy osób posiadających prawo jazdy poniżej 1 roku od daty otrzymania prawa jazdy po raz pierwszy, tzw. młodych kierowców),

    wskutek czego Komendant Wojewódzki Policji, jako organ prowadzący ewidencję jest zobowiązany wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji do organu właściwego w sprawach wydawania prawa jazdy tj. Prezydenta Miasta lub Starosty.

    Osoba wobec której została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień, celem uzyskania ponownie prawa jazdy musi odbyć ponownie pełny cykl szkolenia (kurs dla osób ubiegających się o prawo jazdy zakończony pozytywnie zaliczonym egzaminem ). Tzw. młodych kierowców nie dotyczy możliwość odliczenia punktów z tytułu udziału w szkoleniu o którym mowa w art. 130 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym przed przekroczeniem limitu 20 punktów.

    Najwięcej punktów, bo aż 10 otrzymamy za czyny o chrakterze szczególnym, takie jak przestępstwo drogowe, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego srodka, czy też nieudzielenie ofiarom wypadku pomocy.
    Za spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym, czyli kolizję drogową policjanci nałożą na nas 6 pkt. karnych.

    Dość surowo karane są punktami karnymi wykroczenia w zakresie nieprawidłowego zachowania się kierujących wobec pieszych uczestników ruchu drogowego. Za ominięcie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia im pierwszeństwa, dostaniemy 10 pkt., a za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpśrednio przed nimi (nie ma zanaczenia czy piesi są przed przejściem), policja ukara nas 9 pkt. karnymi. Niestosowanie się do znaków drogowych to od 5 do 1 pkt., przy czym przejazd na czerwonym świetle to 6 pkt. a niezastosowanie się do sygnałów osób kierujących ruchem, np. niezatrzymanie się na polecenie policjanta do kontroli, kosztowac nas będzie 8 punktów.

    Jeżeli przekroczymy prędkość też może nas to kosztować sporo, i tak przekroczenie prędkości:

    • powyżej 50 km/h – 10 pkt.
    • od 41 do 50 km/h – 8
    • od 31 do 40 km/h – 6
    • od 21 do 30 km/h – 4
    • od 11 do 20 km/h – 2
    • od 6 do 10 km/h – 1

    Przekroczenie prędkości do 5 km/h nie jest karane punktami karnymi.

    Naruszzenie zakazu wyprzedzania – to 5 pkt. karnych, a jazda wieczorem bez włączonych świateł mijania – 4 punkty. Naruszenie przepisu w zakresie poriszania się z włączonymi światłami mijania (dotychczas w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego) karane jest 2 punktami karnymi.

    Dość łagodnie karane jest używanie świateł pojazdów uprzywilejowanych (kogut), gdyż za takie wykroczenie policja nakłąda zaledwie 3 pkt. karne. Należy jednak pamiętać, że jeżeli tak wyposażonym pojazdem będziemy jechać z nadmierną prędkością lub popełnimy inne wykroczenia, punkty się zsumuja i taki rajd może nas kosztować utratę prawa jazdy. 3 pkt. karne dostaniemy za same światła.

    Na koniec dodam, że jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa przez kierowcę doda mu 2 punkty, natomiiast za pasażerów bez pasów policja wystawi mandat ale bez punktów.
    Nie dostaniemy także punktów za:

    • prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy (lub gdy nie mamy go przy sobie)
    • za rozmowę z telefonu komórkowego podczas jazdy,
    • wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym (czyli karetkę na sygnale),
    • wjeżdżanie na psa zieleni pomiędzy jezdniami,
    • przejazd przez tory kolejowe pomimo opuszczonych zapór,
    • jazda po chodniku,
    • holowanie na autostradzie,
    • używanie świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami,
    • zakrywanie tablic rejestracyjnych,
    • ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach lub sankach,
    • przewóz zbyt dużej liczby osób lub poza kabiną kierowcy.

    Oczywiście za wykroczenia te policja może nas ukarać mandatem karnym, ale nie dostaniemy za te wykroczenia punktów karnych, gdyż rozporządzenie przewiduje za takie wykroczenia zerową ilość.

    Jarosław Olejarz
    www.SerwisPrawa.pl  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE