- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej

    Pieczątka z podróży

    Art. 11 ust. 2 lit. a rozporządzenia (WE) nr 562/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice nakłada na właściwe organy obowiązek poświadczania w dokumencie podróży obywatela państwa trzeciego znajdującego się na terytorium Państwa Członkowskiego, daty i miejsca przekroczenia granicy zewnętrznej jednego z Państw Członkowskich stosujących w całości dorobek Schengen. Rozporządzenie wyraźnie stanowi, że poświadczanie, o którym mowa powyżej, realizowane będzie zgodnie z przepisami krajowymi i praktyką krajową. Oznacza to, że zaistniała przesłanka do uregulowania przedmiotowego zakresu w prawie krajowym, będąca wyjątkiem od zasady bezpośredniego stosowania przepisów rozporządzeń wspólnotowych. Zważywszy na brak przepisów w prawie krajowym regulujących techniczny aspekt poświadczania wjazdu oraz w celu zapewnienia skuteczności prawu wspólnotowemu, podjęto prace zmierzające do stworzenia takich zasad i sporządzono projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie kontroli granicznej dokonywanej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
    Nowoprojektowany § 4a określa techniczne zasady poświadczania przez funkcjonariusza daty i miejsca przekroczenia granicy zewnętrznej jednego z Państw członkowskich stosujących w całości dorobek Schengen, w przypadku określonym w art. 11 ust. 2 kodeksu granicznego Schengen. Zgodnie z tymi zasadami w wyżej wymienionym. dokumencie funkcjonariusz odciska w dokumencie podróży pieczęć zawierającą w szczególności następujące elementy: datę wjazdu, miejsce przekroczenia przez obywatela państwa trzeciego granicy zewnętrznej jednego z Państw Członkowskich stosujących w całości dorobek Schengen, datę i miejsce dokonania poświadczenia oraz podpis funkcjonariusza dokonującego poświadczenia. Ponadto, wprowadzono obowiązek odnotowywania przez funkcjonariusza w dokumentacji służbowej faktu zamieszczenia poświadczenia w dokumencie podróży oraz wydania formularza określonego w załączniku VIII kodeksu granicznego Schengen.
    Koszty związane z wprowadzeniem projektowanej regulacji wynikają z potrzeby wykonania pieczęci w celu poświadczenia przez funkcjonariuszy Straży Granicznej daty i miejsca przekroczenia przez obywatela państwa trzeciego granicy zewnętrznej. Do obliczenia kosztów związanych z wykonaniem pieczęci przyjęto wykonanie jednej pieczęci dla każdego oddziału Straży Granicznej oraz placówki Straży Granicznej. W związku z tym koszty związane z wykonaniem pieczęci mogą wynosić ok. 18 450,00 zł. Do obliczenia tych kosztów przyjęto szacunkowy koszt wykonania jednej pieczęci w wysokości 150 zł. Koszty wykonania pieczęci będą finansowane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych, ze środków będących w dyspozycji Komendanta Głównego Straży Granicznej.
     
    Porady prawne
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE