- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSamorząd i administracjaPrawo administracyjnePomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę

    Pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę

    Według prognoz plonów w województwach objętych suszą przewiduje się spadki plonów owsa o 40%, jęczmienia jarego, pszenicy jarej o 30%, rzepaku ozimego o 30%, buraków cukrowych o 30% i pszenicy ozimej o 15%. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych, bowiem według prognozy należy spodziewać się w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 19%, a owsa aż o 26%. Prognozy plonów buraków cukrowych są niższe od wieloletnich o 13%, a ziemniaków o 4%. W związku z zaistniałą sytuacją zaproponowano określenie w programie form pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy, który po zgłoszeniu do Komisji Europejskiej nie będzie powodował konieczności udzielania pomocy w formule de minimis i tym samym ograniczenie dostępu do pomocy gospodarstwom rolnym, które w poprzednich latach z takiej pomocy skorzystały. W celu skierowania pomocy do najbardziej potrzebujących rodzin rolniczych, które poniosły rzeczywiste szkody w skutek wystąpienia suszy zaproponowano, aby pomoc taka mogła zostać udzielona – pod warunkiem, że w gospodarstwie rolnym szkody w uprawach rolnych spowodowane suszą zostaną oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę.

    Program zakłada udzielenie poszkodowanym producentom rolnym pomocy w kilku formach. Jedną z nich jest stosowanie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdującej się na obszarach, na których powstały szkody w związku z klęską suszy. W celu zapewnienia pełnej dostępności do wspomnianych kredytów jest niezbędne zapewnienie odpowiedniego poziomu środków budżetowych na dopłaty do ich oprocentowania. Dopłaty te mają być stosowane na podstawie umów zawartych pomiędzy Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a bankami kredytującymi. Zaproponowano także stosowanie prolongat spłaty kredytów inwestycyjnych oraz klęskowych udzielonych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji oraz kredytów inwestycyjnych udzielonych na podstawie rozporządzenia RM z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań ARiMR poprzez wydłużenie – w ramach okresu spłaty określonego dla danej linii kredytowej, okresu stosowania dopłat do oprocentowania tych kredytów przez ARiMR. Przesunięcie terminów spłat rat kredytów i odsetek będzie następowało na podstawie wniosków kredytobiorców złożonych w bankach współpracujących z ARiMR. Program obejmuje także formę pomocy poszkodowanym producentom rolnym polegającą na stosowaniu przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na wniosek rolnika poszkodowanego przez suszę w uprawach rolnych – ulg i zwolnień w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odraczania terminu płatności składek. Można będzie również – zgodnie z założeniami programu – rozłożyć płatności składek na dogodne raty – zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

    W przypadku wejścia w życie uchwały zastosowane zostaną przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych ulgi i zwolnienia w opłatach czynszu dzierżawnego w związku ze szkodami w uprawach rolnych spowodowanych przez susze – zgodnie z przepisami art. 700 Kodeksu Cywilnego. Zastosowane zostaną również ulgi i zwolnienia dla rolników poszkodowanych przez suszę w opłatach podatku rolnego – zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa. Może zostać również udzielona pomoc społeczna – w formie jednorazowego zasiłku pieniężnego – w wysokości 500 zł dla rodzin rolniczych prowadzących gospodarstwa rolne do 5 ha lub 1000 zł dla rodzin rolniczych prowadzących gospodarstwa rolne powyżej 5 ha.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE