- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSamorząd i administracjaPrawo administracyjneKorzystanie z usług doradczych przez rolników

    Korzystanie z usług doradczych przez rolników

    Zgodnie z art. 2 rozporządzenia o udzielenie akredytacji może ubiegać się osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która spełnia łącznie aż 6 warunków. Pierwszym warunek stanowi, że osoba ubiegająca się o udzielenie akredytacji musi, co najmniej rok świadczyć usługi doradcze rolnikom lub posiadaczom lasów. Drugi warunkiem jest, aby osoba ta zatrudniała osoby, które uzyskały uprawnienia do doradzania na podstawie przepisów w sprawie szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oraz doradzania odnośnie do sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej lub – w przypadku osoby fizycznej – także, jeżeli osoba ta uzyskała takie uprawnienia. Osoba ta musi również posiadać warunki lokalowe i techniczne, umożliwiające wykonywanie działalności w zakresie świadczenia usług doradczych rolnikom lub posiadaczom lasów – co stanowi trzeci warunek. Ubiegający się o akredytację nie może mieć zaległości podatkowych z tytułu podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz nie może wykonywać działalności gospodarczej w zakresie produkcji lub obrotu maszynami, urządzeniami, materiałami lub środkami przeznaczonymi dla rolnictwa i leśnictwa. Ostatni warunek polega na zobowiązaniu do składania ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi rocznego sprawozdania ze świadczonych usług doradczych rolnikom lub posiadaczom lasów, w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie. Sprawozdanie, o którym mowa powinno zawierać: imiona i nazwiska rolników i posiadaczy lasów, którym świadczono usługi doradcze, rodzaj świadczonych usług doradczych, doradczych także wartość świadczonych usług doradczych. Sprawozdanie należy składać zgodnie ze wzorem zamieszczonym na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

    Wniosek o udzielenie akredytacji należy składać osobiście lub przez upoważnioną osobę bezpośrednio w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rozwoju wsi albo nadać przesyłką poleconą w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Należy go złożyć zgodnie ze wzorem wniosku zamieszczonym na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Do wniosku o udzielenie akredytacji należy dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie przez osobę ubiegającą się warunków określonych w rozporządzeniu oraz zapewnieniu realizacji usług przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w realizacji usług doradczych danego rodzaju. Dokumentami tymi są oryginały lub kopie umów, faktur lub innych dokumentów potwierdzających posiadane przez ten podmiot doświadczenie w świadczeniu usług doradczych rolnikom lub posiadaczom lasów, poświadczone za zgodność z oryginałem przez podmiot ubiegający się o udzielenie akredytacji oraz odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, wydany nie wcześniej niż na 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku o udzielenie akredytacji, albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż na 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku o udzielenie akredytacji, jeżeli podmiot ubiegający się o udzielenie akredytacji podlega obowiązkowi wpisu do rejestru lub ewidencji. Do wniosku należy również dołączyć zaświadczenie o braku zaległości podatkowych z tytułu podatków stanowiących dochód budżetu państwa i zaświadczenie o braku zaległości w opłacaniu składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego- wystawione nie wcześniej niż na 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku o udzielenie akredytacji. Ponadto należy załączyć oświadczenie podmiotu ubiegającego się o udzielenie akredytacji o jego celach statutowych lub regulaminowych, posiadanym doświadczeniu w świadczeniu usług doradczych rolnikom lub posiadaczom lasów, zapewnieniu warunków lokalowych i technicznych umożliwiających wykonywanie działalności w zakresie świadczenia usług doradczych rolnikom lub posiadaczom lasów oraz nieprowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie produkcji lub obrotu maszynami, urządzeniami, materiałami lub środkami przeznaczonymi dla rolnictwa i leśnictwa. Do wniosku trzeba również załączyć pisemne zobowiązanie do składania rocznego sprawozdania ze świadczonych usług doradczych i dokument, z którego wynika udzielenie upoważnienia do występowania w imieniu podmiotu ubiegającego się o udzielenie akredytacji, jeżeli udzielono takiego upoważnienia, a także wykaz miejsc świadczenia usług doradczych.

    W sprawach oceny wniosków o udzielenie akredytacji minister właściwy do spraw rozwoju wsi powołuje zespół zwany zespołem akredytacyjnym. Do jego zadań należy analiza wniosków o udzielenie akredytacji oraz sporządzanie opinii w sprawie udzielenia bądź odmowy udzielenia akredytacji. W skład zespołu akredytacyjnego wchodzi dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, z których jeden zostaje wyznaczony na przewodniczącego zespołu oraz jeden przedstawiciel Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie. Zespół akredytacyjny będzie działać na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Akredytacja jest udzielana na okres do dnia 31 grudnia 2015 r. Decyzja o udzieleniu akredytacji zawiera oznaczenie podmiotu, któremu udzielono akredytacji, określenie rodzaju usług doradczych, których dotyczy akredytacja oraz wskazanie miejsc świadczenia usług doradczych i imiona i nazwiska osób, które będą świadczyć usługi doradcze. Zadaniem ministra właściwego do spraw rozwoju wsi jest prowadzenie wykazu podmiotów, którym udzielono akredytacji. Wykaz ten zawiera: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu doradczego, któremu udzielono akredytacji, określenie rodzaju świadczonych usług doradczych, określenie miejsc świadczenia usług doradczych oraz imiona i nazwiska osób, które będą świadczyć usługi doradcze i datę dokonania wpisu do wykazu podmiotów doradczych, którym udzielono akredytacji. Będzie on zamieszczany na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

    Akredytacja może zostać cofnięta przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, gdy wyniku kontroli przeprowadzonej prze Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie zostanie stwierdzone, że usługi doradcze świadczone przez podmiot, któremu udzielono akredytacji, naruszają interesy prawne lub ekonomiczne rolników lub posiadaczy lasów. Do cofnięcia akredytacji dojdzie również w przypadku, gdy podmiot, któremu udzielono akredytacji, nie podjął działalności w terminie roku od dnia udzielenia akredytacji oraz, gdy dojdzie do likwidacji lub upadłości podmiotu, któremu udzielono akredytacji. Podmiot, któremu zostanie cofnięta akredytacja zostanie wykreślony z wykazu.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE