- Reklama -
sobota, 20 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoProcedura odprawy czasowej

    Procedura odprawy czasowej

    Wobec towarów objętych procedurą odprawy czasowej nie stosuje się środków polityki handlowej, tzn. ograniczeń lub zakazów stosowanych w przywozie towarów. Zagadnienia związane z procedurą uszlachetniania odprawy czasowej zostały uregulowane w Rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992r. ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Celny oraz w Rozporządzeniu Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993r. ustanawiającym przepisy w celu wykonania Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny.

    Procedura odprawy czasowej występuje w dwóch odmianach, z których jedna polega na całkowitym zwolnieniu z należności celnych przywozowych, natomiast druga zakłada częściowe zwolnienie od należności celnych przywozowych. Całkowite zwolnienie z należności przywozowych polega na tym, że przy objęciu towaru procedurą nie powstaje obowiązek uiszczenia należności przywozowych. Obowiązek zapłaty tych należności jest zawieszony ale organ celny w określonych przypadkach może pobrać zabezpieczenie na poczet mogących powstać należności przywozowych oraz należności podatkowych. Zabezpieczenie to jest zwracane w przypadku powrotnego wywozu towaru poza obszar celny Wspólnoty. Całkowitym zwolnieniem z należności celnych mogą zostać objęte następujące towary:

    • środki transportu drogowego, morskiego powietrznego i szynowego,
    • palety i kontenery,
    • rzeczy osobistego użytku i towary do celów sportowych przywożone przez podróżnych,
    • majątek marynarzy, używany na statkach biorących udział w międzynarodowym ruchu morskim,
    • towary przywożone w celu likwidacji klęsk żywiołowych,
    • sprzęt medyczny chirurgiczny i laboratoryjny, jako pożyczka na prośbę szpitala lub innej instytucji medycznej,
    • nośniki dźwięku, obrazu lub danych, materiały reklamowe, wyposażenie zawodowe oraz materiały pedagogiczne i naukowe,
    • zwierzęta na sezonowy wypas lub wypas albo do prowadzenia prac lub transportu,
    • opakowania wielokrotnego użytku, towary służące do testów lub podlegające testom,
    • formy, szkice, narzędzia pomiarowe, kontrolne lub badawcze oraz podobne artykuły,
    • próbki, zastępcze środki produkcji, towary przywożone na targi, wystawy lub podobne imprez oraz części zamienne,
    • sprzęt radiowy i telewizyjny do produkcji i nadawania oraz pojazdy specjalnie przystosowane do powyższych celów wraz z wyposażeniem, przywożone przez organizacje publiczne lub prywatne mające swoją siedzibę poza obszarem celnym Wspólnoty i zaakceptowane przez organy celne, które wydały pozwolenie na dokonanie odprawy czasowej takiego sprzętu i pojazdów,
    • instrumenty i aparaty niezbędne dla lekarzy przy niesieniu pomocy pacjentom czekającym na organ do przeszczepu,
    • inne towary, które przywożone są okazjonalnie i na okres nie przekraczający trzech miesięcy lub w konkretnych sytuacjach nie mających skutków gospodarczych.

    Częściowe zwolnienie z należności przywozowych udzielane jest dla towarów przywożonych na czas określony, niewymienionych w katalogu towarów, które mogą być objęte całkowitym zwolnieniem z należności przywozowych lub które będąc w nim wymienione, nie spełniają wszystkich określonych przepisami prawa warunków. Częściowe zwolnienie z należności przywozowych polega na tym, że kwota należności do uiszczenia za towary objęte procedurą odprawy czasowej jest iloczynem 3% kwoty obliczonych należności przywozowych w dniu objęcia towaru procedurą oraz ilości miesięcy, w których towary objęte były procedurą odprawy czasowej. Korzystanie z tej formy procedury wiąże się ze złożeniem zabezpieczenia na poczet mogącego powstać obowiązku zapłaty należności przywozowych, natomiast obliczony w zgłoszeniu celnym podatek od towarów i usług należy uiścić w chwili objęcia towaru procedurą. Zsumowaną należność za cały okres trwania procedury oblicza się i pobiera w chwili zgłoszenia towaru do powrotnego wywozu.

     

     

    Korzystanie z procedury odprawy czasowej wymaga uzyskania pozwolenia organu celnego , które wydawane jest na wniosek osoby użytkującej towary lub organizującej ich użytkowanie, ale tylko takiej, która udzieli wszelkich gwarancji niezbędnych do prawidłowego przebiegu procedury.

    W przypadku wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej konieczne jest wskazanie danych dotyczących identyfikacji przywożonych towarów. Zabezpieczeniem tożsamości towaru może być znak identyfikacyjny np. określone symbole, numery, litery, itp. Przy braku takich znaków, zabezpieczeniem identyfikacji towarów może być opis towaru, fotografie, itp. Organy celne mogą wyrazić zgodę na zastosowanie procedury odprawy czasowej nie upewniając się czy towary mogą zostać zidentyfikowane jeżeli brak środków identyfikacyjnych nie spowoduje nadużycia tej procedury.  

     

     

    W celu uzyskania pozwolenia należy złożyć wniosek z zastosowaniem jednej z następujących form:

    • w formie pisemnej – zawsze w przypadku towarów, które będą objęte systemem częściowego zwolnienia z należności przywozowych,
    • w formie pisemnej, w trybie skróconym tj. poprzez złożenie zgłoszenia celnego na formularzu SAD wraz z dodatkowym dokumentem w dwóch egzemplarzach,
    • w formie pisemnej poprzez złożenie karnetu ATA albo karnetu CPD – pozwolenie udzielane jest poprzez przyjęcie karnetu,
    • w formie ustnej, poprzez ustne zgłoszenie celne (bez składania dokumentu SAD) ale z dodatkowym dokumentem w dwóch egzemplarzach – dotyczy to tylko niektórych kategorii towarowych, np. oznakowanych opakowań wielokrotnego użytku przywożonych z zawartością, sprzętu radiowego i telewizyjnego do produkcji i nadawania oraz pojazdów przeznaczonych do tych celów, zwierząt domowych towarzyszących podróżnemu, wyposażenia medycznego, chirurgicznego lub laboratoryjnego, materiałów do pomocy w sytuacjach klęski żywiołowej, części zapasowych, sprzętu i wyposażenia do taboru kolejowego – pozwolenie udzielane jest poprzez przyjęcie zgłoszenia celnego,
    • w formie innej czynności niż forma pisemna lub ustna (np. przejście pasem zielonym lub "nic do oclenia" w urzędzie celnym granicznym) – bez składania jakiegokolwiek dokumentu celnego, dotyczy to np. rzeczy osobistego użytku i sprzętu sportowego przywożonego przez podróżnych, środków transportu, w tym także palet i kontenerów – pozwolenie udzielane jest poprzez przyjęcie zgłoszenia celnego.

    Termin pozostawania towaru pod procedurą wynika z celu przywozu towaru. Jeżeli są to towary przeznaczone na targi lub wystawy, to jest to okres trwania wystawy, z uwzględnieniem czasu jej przygotowania, likwidacji i przygotowania towarów do wywozu (minimum 6 miesięcy).Maksymalny okres trwania procedury wynosi 2 lata, z możliwością jego przedłużenia w uzasadnionych sytuacjach.

    Przepisy szczególne wprowadzają również krótsze okresy trwania procedury, np. dla prywatnych środków transportu lotniczego termin ten wynosi 6 miesięcy a dla prywatnych środków transportu śródlądowego lub morskiego – 18 miesięcy.

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE