- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoJuż wkrótce bezpieczniej w górach

    Już wkrótce bezpieczniej w górach

    Przepisy ustawy określają m. in. podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa górskiego i ratownictwa na zorganizowanych terenach narciarskich, zakres ich obowiązków i uprawnień oraz zasady finansowania ich działalności, obowiązki osób przebywających w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich, a w szczególności uprawiających sport, rekreację lub turystykę, podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, warunki bezpieczeństwa osób przybywających w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich, a w szczególności uprawiających tam sport, rekreację lub turystykę. Ustawa określa także zasady nadzoru i kontroli nad ratownictwem górskim.

     

     

    Bez kasku na stoku nie zjedziesz

    Przepisy ustawy wprowadzają obowiązek w stosunku do osób niepełnoletnich uprawiających narciarstwo zjazdowe lub snowboarding, używania w czasie jazdy kask ochronny odpowiadający właściwym warunkom technicznym; Do egzekwowania tego nakazu zobowiązany jest zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim. Zgodnie z przepisami zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona ma obowiązek nie dopuścić do korzystania urządzeń wyciągowych osób nieletnich nie posiadających kasku narciarskiego oraz osób których sprzęt narciarski nie posiada zabezpieczeń uniemożliwiających niekontrolowany ślizg odpiętej narty lub snowboardu stwarzając tym zagrożenie dla innych użytkowników zorganizowanego terenu narciarskiego. Przepis ten stosuje się do niepełnoletnich, czyli dotyczy wszystkich osób, które co do zasady nie ukończyły 18 lat.

     

     

    Nowe zasady jazdy na stoku

    Na wzór przepisów ruchu drogowego, osoby uprawiające narciarstwo i snowboarding na zorganizowanych terenach narciarskich powinny przestrzegać reguł bezpiecznego narciarstwa i snowboardingu, zgodnie z Kodeksem Narciarskim, a w szczególności:

    1. zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych i nie powodować żadnej szkody,
    2. zjeżdżać z prędkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności trasy, jej stanu oraz warunków atmosferycznych i natężenia ruchu,
    3. wybierać taki tor jazdy, by uniknąć zderzenia z narciarzem lub snowboardzistą znajdującym się niżej,
    4. wyprzedzać tylko w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego,
    5. wjeżdżać na trasę po uprzednim sprawdzeniu, czy można to uczynić bez stwarzania zagrożenia dla siebie i innych,
    6. zatrzymywać się na trasie zjazdu tylko w razie konieczności,
    7. w razie konieczności zatrzymania się na przewężeniu trasy lub po upadku usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak to możliwe,
    8. podchodzić lub schodzić tylko poboczem trasy i tylko w razie konieczności.

    Nie przestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usunięciem ze stoku. Jak określa ustawa zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona ma prawo i obowiązek nie dopuścić do przebywania na zorganizowanym terenie narciarskim i uniemożliwić korzystanie z urządzeń wyciągowych osoby, której ryzykowny sposób jazdy lub chuligańskie zachowanie zagraża bezpieczeństwu innych użytkowników tego terenu oraz żądać od takiej osoby opuszczenia zorganizowanego terenu narciarskiego pomimo posiadania ważnego biletu.

     

     

    Koniec grzańca na stoku

    Oprócz powyższych zasad, ustawa zabrania korzystania ze zorganizowanych terenów narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Oczywiście nie oznacza to, że wprowadzony będzie zakaz sprzedaży lub spożywania alkoholu na terenach narciarskich, jednakże szusowanie w stanie nietrzeźwym jest zabronione. Można zatem szusować w stanie po użyciu alkoholu, gdyż stan nietrzeźwy występuje wówczas, gdy przekroczone jest stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona ma obowiązek nie dopuścić do przebywania na zorganizowanym terenie narciarskim osoby, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się w stanie nietrzeźwości lub że jest pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych oraz może żądać od takiej osoby opuszczenia zorganizowanego terenu narciarskiego.

     

     

    Niestety przepisy ustawy nie wprowadzają żądnych narzędzi dla zarządcy zorganizowanym terenem narciarskim, który mógłby egzekwować obowiązki wprowadzone ustawą. W takich przypadkach konieczne będzie wzywanie policji lub straży miejskiej, bo te formacje jedynie są uprawnione do podejmowania odpowiednich działań. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, wyjątkiem są przepisy dokonujące zmian w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które wejdą w życie z dniem 2 stycznia 2012 r.

     

    Jarosław Olejarz

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE