- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądowePomoc de minimus dla przedsiębiorców

    Pomoc de minimus dla przedsiębiorców

    Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów pomoc może być udzielana nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2013 roku, a termin złożenia wniosku o dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu upływa z dniem 31 października danego roku kalendarzowego. Dofinansowanie może przybrać formę dotacji na pokrycie części kosztów związanych z uzyskaniem przez przedsiębiorcę certyfikatu wyrobu wymaganego na rynkach zagranicznych. Przez uzyskanie certyfikatu wyrobu należy rozumieć uzyskiwanie oraz przedłużanie ważności certyfikatów, świadectw i atestów wyrobu wymaganych w obrocie towarami na rynkach zagranicznych, z wyłączeniem certyfikatów, świadectw i atestów zgodności z normami Jednolitego Rynku Europejskiego i innych wymaganych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pomoc może być udzielana jedynie mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw. W załączniku małe i średnie przedsiębiorstwa zostały zdefiniowane jako przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników oraz jedno z dwojga: ich roczne obroty nie przekraczają 40 milionów EUR lub ich roczna suma bilansowa nieprzekracza 27 milionów EUR.

    Minister właściwy do spraw gospodarki może udzielić pomocy pod warunkiem, że przedsiębiorca złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami przed terminem uzyskania certyfikatu wyrobu. Dodatkowo przedsiębiorca nie może mieć zaległości podatkowych oraz zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem do udzielenia pomocy finansowej jest również nie otrzymanie pomocy publicznej na uzyskanie certyfikatu wyrobu objętego wnioskiem z innych źródeł oraz w bieżącym roku kalendarzowym oraz dwóch poprzedzających go latach kalendarzowych nie otrzymanie pomocy de minimis, której wartość brutto, łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekraczałaby równowartość 200 tys. euro, a dla przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze transportu drogowego 100 tys. euro.

    Wniosek z wymaganymi dokumentami powinien został złożony przez przedsiębiorcę w trzech egzemplarzach. Kopie składanych dokumentów należy poświadczyć za zgodność z oryginałem. W przypadku, gdy wniosek nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu, minister właściwy do spraw gospodarki pisemnie wzywa przedsiębiorcę do jego uzupełnienia w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż 7 dni. Jeżeli wniosek nie zostanie uzupełniony w wyznaczonym terminie to pozostaje bez rozpatrzenia. Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wniosek w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wpływu kompletnego wniosku.

    Podstawą udzielenia pomocy jest umowa zawarta między ministrem właściwym do spraw gospodarki a przedsiębiorcą. Minister właściwy do spraw gospodarki może udzielić pomocy na dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku kalendarzowym. O wyczerpaniu środków właściwy do spraw gospodarki informuje pisemnie przedsiębiorcę w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

    Kosztami kwalifikującymi się do objęcia pomocą są – poniesione w roku kalendarzowym, w którym przedsiębiorca złożył wniosek – koszty niezbędnych usług doradczych, przygotowania i tłumaczenia dokumentacji technicznej, transportu i ubezpieczenia próbek wyrobu i dokumentacji technicznej, wysłanych do badań certyfikacyjnych oraz koszty przeprowadzenia badań certyfikacyjnych, a także koszty wystawienia i wydania certyfikatu wyrobu. Poniesione koszty należy udokumentować poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami faktur lub rachunków oraz dokumentów potwierdzających dokonanie płatności. Należy również podkreślić, że wielkość pomocy nie może przekroczyć 50 % kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą. Roczny limit pomocy, jaka może być udzielona jednemu przedsiębiorcy, wynosi 50.000 zł.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE