- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądoweTurnusy rehabilitacyjne po nowemu

    Turnusy rehabilitacyjne po nowemu

    W rozdziale 3 rozporządzenia zostały zawarte warunki, jakie powinny spełniać osoby niepełnosprawne ubiegające się o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym, tryb składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie, wysokość oraz sposób przyznawania i przekazywania tego dofinansowania ze środków Funduszu. Zgodnie z powyższym osoba niepełnosprawna może ubiega się o dofinansowanie, jeśli została skierowana na turnus rehabilitacyjny na wniosek lekarza – pod którego opieką się znajduje oraz w roku, w którym ubiega się o dofinansowanie, nie uzyskała na ten cel dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponadto warunkiem jest wzięcie udziału w turnusie, który odbędzie się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonego przez wojewodę, albo poza takim ośrodkiem, w przypadku, gdy turnus jest organizowany w formie niestacjonarnej. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi wybrać organizatora turnusu, który posiada wpis do rejestru organizatorów turnusów oraz będzie uczestniczyła w zajęciach przewidzianych w programie turnusu, który wybrała. Dodatkowo należy podkreślić, że ta osoba nie może pełnić funkcji członka kadry na turnusie ani nie będzie opiekunem innego uczestnika tego turnusu, złoży oświadczenie o wysokości dochodu wraz z informacją o liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym. Dodatkowo w przypadku turnusu, którego program przewiduje także zabiegi fizjoterapeutyczne należy przedstawić podczas pierwszego badania lekarskiego na turnusie zaświadczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia, w szczególności o chorobie zasadniczej, uczuleniach i przyjmowanych lekach.

    Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie składa osobiście lub za pośrednictwem opiekuna albo organizatora turnusów rehabilitacyjnych wniosek o dofinansowanie w centrum pomocy właściwym dla miejsca zamieszkania. Natomiast osoba niepełnosprawna bezdomna – w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej – składa wniosek o dofinansowanie w centrum pomocy właściwym dla miejsca pobytu. Wzór wniosku o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym został określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub kopię orzeczenia, lub kopię wypisu z treści orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem albo kopię orzeczenia o niepełnosprawności oraz wniosek lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna, o skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

    Wysokość dofinansowania została zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności:

    • 27% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej w wieku do 16. roku życia oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności,
    • 25% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej według umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
    • 23% przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej z lekkim stopniem niepełnosprawności,
    • 18 % przeciętnego wynagrodzenia – dla opiekuna osoby niepełnosprawnej,
    • 18 % przeciętnego wynagrodzenia – dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.

    Zgodnie z ustawą z dnia 27 czerwca 1997 r. o o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przeciętne wynagrodzenie oznacza przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski.

    Jednakże, w przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie dla tej osoby lub dofinansowanie pobytu jej opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym może zostać podwyższone do wysokości 35% przeciętnego wynagrodzenia. Podwyższenie dofinansowania pobytu opiekuna może nastąpić, jeżeli opiekun pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną lub osoba ta ponosi koszty uczestnictwa opiekuna w turnusie. Natomiast w przypadku znacznego niedoboru środków Funduszu w danym roku w stosunku do istniejących potrzeb w zakresie dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych oraz pobytu ich opiekunów, można obniżyć wysokość tego dofinansowania, nie więcej jednak niż o 20 % kwot, które są określone dla poszczególnych stopni niepełnosprawności, albo przyjąć zasadę przyznawania dofinansowania tej samej dorosłej osobie niepełnosprawnej raz na dwa lata.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE