- Reklama -
czwartek, 28 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesGospodarkaGórnicy z kwalifikacjami

    Górnicy z kwalifikacjami

    Staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadzany jest dla poszczególnych górniczych zawodów regulowanych. Jeśli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji do wykonywania więcej niż jednego zawodu górniczego, staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadzony zostaje osobno dla każdego zawodu górniczego. Przymus odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności stwierdza się w postanowieniu wydanym w toku postępowania przez właściwy organ określony w przepisach ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437, Nr 107, poz. 732, Nr 120, poz. 818 i Nr 173, poz. 1218). W postanowieniu tym określona jest długość stażu adaptacyjnego oraz ustalony jego program. Natomiast wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności. Obowiązkiem organu prowadzącego postępowanie jest upowszechnienie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw górnictwa informacji o wymaganiach kwalifikacyjnych dla każdego zawodu górniczego oraz przedsiębiorcach i zakładach górniczych oraz jednostkach ratownictwa górniczego, w których można odbyć staż adaptacyjny.

    Program stażu jest ustalany po szczegółowej analizie dotychczas posiadanych umiejętności wynikających z dokumentacji zgromadzonej w toku postępowania oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny do spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych w przepisach regulacyjnych dla wskazanego przez wnioskodawcę zawodu górniczego. Wyznaczając program stażu należy brać pod uwagę dotychczasową praktykę zawodową wnioskodawcy i wymagania kwalifikacyjne stawiane dla wskazanego przez wnioskodawcę zawodu górniczego, organizację i zasady funkcjonowania zakładu górniczego, w tym w zakresie porządku i dyscypliny pracy, obowiązujące w tym zakładzie przepisy oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego, a także występujące zagrożenia oraz długość stażu. Jednakże w przypadku zawodów w zakresie ratownictwa górniczego, ustalając program stażu, uwzględnia się także organizację i zasady funkcjonowania jednostki ratownictwa górniczego oraz organizację i zasady funkcjonowania ratownictwa górniczego w zakładzie górniczym.

    Rozpoczęcie odbywania stażu następuje w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z przedsiębiorcą albo z jednostką ratownictwa górniczego. Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być osoba kierownictwa lub dozoru ruchu zakładu górniczego albo osoba kierownictwa lub specjalista wykonujący czynności w zakresie ratownictwa górniczego, zatrudnieni w jednostce ratownictwa górniczego – posiadający kwalifikacje równorzędne albo wyższe od kwalifikacji o uznanie, których występuje wnioskodawca. Do jego zadań należy określenie zadań wykonywanych przez wnioskodawcą, sprawowanie kontroli realizacji obowiązków powierzonych wnioskodawcy oraz udzielenie – w razie potrzeby – wskazówek dotyczących realizacji obowiązków powierzonych wnioskodawcy, a także gromadzenie informacji o realizacji przez wnioskodawcę programy stażu.

    Według rozporządzenia test umiejętności jest przeprowadzany, co najmniej dwa razy w roku, a terminy przeprowadzania testu wyznacza organ prowadzący postępowanie oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw środowiska -jednak nie później niż na 6 miesięcy przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu. Wnioskodawca może złożyć wniosek o przeprowadzenie testy nie później niż na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu. Natomiast obowiązkiem przewodniczącego komisji egzaminacyjnej jest zawiadomienie wnioskodawcy – nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu – o terminie i miejscu przeprowadzenia testu, jego tematyce, wysokości opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu oraz numerze rachunku bankowego, na który można uiścić tę opłatę.

    Test umiejętności przeprowadzany jest w formie pisemnej z zachowaniem zasady anonimowości. Jednak w przypadku choroby lub niepełnosprawności wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu z zachowaniem zasady anonimowości to wówczas test jest przeprowadzany w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu – a ocena takiego testu jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu. Test, o którym mowa składa się z niej więcej niż 100 zagadnień lub pytań, a każde z nich zawiera nie mniej niż trzy możliwości rozwiązania lub odpowiedzi. Wyniki testu określone zostają jako pozytywne bądź negatywne. Za pozytywny uznaje się wynik testu, jeżeli wnioskodawca uzyska więcej niż 70 % punktów możliwych do uzyskania.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl  

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE