- Reklama -
środa, 27 marca 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWyprawka szkolna 2014 - do kiedy można składać wnioski?

    Wyprawka szkolna 2014 – do kiedy można składać wnioski?

    Należy pamiętać o tym, że ostatni dzień do którego dnia można złożyć wniosek, ustalany jest odpowiednio przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę szkoły. Może to być 19, 20, czy np. 21 września – dlatego też warto jeszcze sprawdzić ostateczną datę w szkole. Wnioski o przyznanie pomocy można pobrać ze stron internetowych samorządów gminnych bądź odebrać w szkołach.

    Kto może skorzystać z Programu Wyprawka 2014?

    Z Programu Wyprawka Szkolna 2014 mogą skorzystać:

    • uczniowie uczęszczający w roku szkolnym 2014/2015 do klas II, III lub VI szkoły podstawowej, klas II, III lub VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasy III szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego lub technikum, klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasy VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasy III liceum plastycznego, klasy III lub IX ogólnokształcącej szkoły baletowej;
    • uczniowie:
    1. słabowidzący,
    2. niesłyszący,
    3. słabosłyszący,
    4. z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,
    5. z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
    6. z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
    7. z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
    8. z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest wymieniona wyżej
    • posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, uczęszczający w roku szkolnym 2014/2015 do szkół dla dzieci i młodzieży: szkół podstawowych, z wyjątkiem klasy I, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, z wyjątkiem klasy I, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, liceów plastycznych lub ogólnokształcących szkół baletowych.
    • uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczający w roku szkolnym 2014/2015 do klasy I szkoły podstawowej, w przypadku gdy uczniowie ci nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.


    Zmiany w programie wyprawka szkolna

    W tym roku zostało podniesione kryterium dochodowe. Obecnie wynosi ono 539 złotych netto na jedną osobę w rodzinie. Wprowadzono także dofinansowanie do zakupu podręczników do kształcenia w zawodach. Ponadto należy zaznaczyć iż w 2014 roku objęto pomocą nową grupę uprawnionych. Mianowicie do Programu włączeni zostali uczniowie słabosłyszący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, oraz uczniowie z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. Tym samym program obejmuje pomocą wszystkich uczniów niepełnosprawnych, z wyjątkiem uczniów niewidomych. Z kolei wyłączeni z Programu zostali uczniowie klasy I szkoły podstawowej ze względu na zapewnienie przez ministra właściwego do spraw oświaty bezpłatnych podręczników. Wyjątkiem od tego wyłączenia są uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, którzy w klasie I szkoły podstawowej mogą otrzymać dofinansowanie na zakup materiałów edukacyjnych, w przypadku kiedy nie będą korzystać z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.


    Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku w sprawie udzielenia pomocy w ramach Programu Wyprawka Szkolna 2014?

    W przypadku ubiegania się o pomoc na podstawie kryterium dochodowego, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów. W uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – oświadczenie o wysokości dochodów. W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, można załączyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego. Natomiast w przypadku ubiegania się o pomoc dla uczniów niepełnosprawnych posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, do wniosku – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – należy załączyć kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Należy także wskazać, iż w przypadku ubiegania się o pomoc dla uczniów nie spełniających kryterium dochodowego, na podstawie przesłanek określonych w art. 7 ustawy dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (§ 2 ust. 6 ww. rozporządzenia), do wniosku – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – należy dołączyć uzasadnienie.


    Podstawa prawna:

    rozporządzenie Rady Ministrów z 29 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (Dz.U. poz. 1024)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE